Facebook Google+ Twitter

W Pomorskiem pojawią się tablice w języku kaszubskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-21 11:31

W Pomorskiem staną dziś urzędowe tablice z nazwami miejscowości po kaszubsku. Zostaną one odsłonięte w Szymbarku w gminie Stężyca. To pierwsza miejscowość, której nazwa oficjalnie zapisana będzie zarówno po polsku jaki i w języku kaszubskim.

Jak powiedział Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w ciągu trzech miesięcy podwójne nazwy znajdą się także przed innymi miejscowościami na Kaszubach.

Do wymiany jest około 312 tablic. Dla Kaszubów ma to znaczenie symboliczne, ponieważ po raz pierwszy oficjalne nazwy zostały uznane przez państwo. Będą one publicznie wykorzystywane na Kaszubach.
Język kaszubski trzy lata temu został uznany za jedyny w Polsce język regionalny. Zgodnie z przepisami mieszkańcy mają prawo do oficjalnego używania go w sprawach urzędowych. Zdaniem wiceprezesa zrzeszenia Łukasz Grzędzicki ustawienie tablic po kaszubsku to nobilitacja.

Zdaniem Grzędzickiego nazwy kaszubskie będą atrakcją turystyczną dla odwiedzających te tereny. Starania o zmianę tablic trwały ponad dwa lata. Kaszubi uważają, że ścieżka została przetarta i kolejne gminy będą miały teraz ułatwione zadanie.

Już wiadomo, że następnym samorządem, który o to wystąpi będzie gmina Chmielno.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.