Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ponad stu szkołach w kraju nauczyciele zabierają komórki uczniom

Dominik Parzych
Dominik Parzych
Plakat kampanii
Plakat kampanii screen
W co najmniej 100 szkołach na terenie całej Polski nauczyciele zabierają telefony komórkowe swoim uczniom, wynika z informacji samozwańczego Rzecznika Praw Ucznia - Krzysztofa Olędzkiego. 3 kwietnia Olędzki zapoczątkował akcję "Nauczycielu - uszanuj tajemnicę korespondencji - nie dotykaj komórki ucznia!", w której broni praw ucznia do zachowania prywatności.

Pamiętacie aferę sprzed kilku miesięcy dotyczącą rzekomej nielegalności zadawanych prac domowych wywołaną przez Krzysztofa Olędzkiego? Jego Biuro Praw Ucznia i Rodzica od kilku tygodni przygotowywało kampanię.

Kampania ma na celu uświadomienie uczniów i nauczycieli o tym, że korespondencję, również w telefonie komórkowym obejmuje tajemnica. Tym samym nauczyciele nie mają prawa żądać od ucznia telefonu, a tym bardziej czytania jego prywatnej korespondencji. Uczniowie mogą zgłaszać swoje szkoły, w których doszło do złamania tajemnicy korespondencji na forum Biura Praw Ucznia i Rodzica
Więcej o kampanii przeczytasz tu

Rozmowa z Krzysztofem Olędzkim

Kiedy zaczną się faza praktycznego działania kampanii?
- Mam nadzieję, jak zgłoszę wnioski o postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli łamiących prawo, to maszyna ruszy. Chcę żeby kampania trwała dłużej niż trzy dni, tak jak to miało miejsce przy aferze o pracach domowych. A u ciebie w szkole słychać coś o programie o komórkach?

Nic, u mnie cisza. O pracach domowych w mediach i w szkołach, aż wrzało, a o kampanii nie słychać nic. Czy będzie ona w jakiś sposób nagłośniona?
- Jak na razie piszą o nas media lokalne. Mam jednak nadzieję, że będzie o tym głośniej.

Z tego co wiem, to uczniowie zgłaszają do BPUiR przypadki naruszenia tajemnicy korespondencji w swoich szkołach. Ile takich zgłoszeń już otrzymałeś?
- Coś pomiędzy 100 a 200.

Z jakiego typu szkół pochodzi najwięcej tego typu doniesień?
- Najwięcej? Chyba z publicznych gimnazjów.

Jak reagują nauczyciele na sprzeciw ucznia przy próbie konfiskaty telefonu?
- Różnie, ale na to pytanie powinni odpowiedzieć uczniowie. Wiem, że jedna uczennica podstawówki sprzeciwiła się nauczycielowi, który zwykle konfiskował telefony. Dziewczyna twierdziła, że pedagog nie ma do tego prawa. W końcu nauczyciel ustąpił i przestał zabierać komórki.

Krzysztofie dziękuję ci za udzielenie wypowiedzi. Mam nadzieję, że kampania będzie przynosiła efekty, a BPUiR będzie pomagało uczniom.
- Dominiku, ja tobie również dziękuję i liczę na zaangażowanie uczniów w naszą kampanię. Pozdrawiam wszystkich czytelników Wiadomości24.pl.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto