Facebook Google+ Twitter

W poniedziałek rozpoczną się Opolskie Konfrontacje Teatralne

Już w najbliższy poniedziałek 11 kwietnia rozpoczyna się kolejna edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska". Wydarzenie wspiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

 / Fot. Teatr im. Jana Kochanowskiego w OpoluKonfrontacje teatralne to wydarzenie o wieloletniej tradycji. Celem festiwalu jest zaprezentowanie eksperymentalnych interpretacji polskiej klasyki w konfrontacji z tradycyjnymi adaptacjami scenicznymi. W tym roku jury wybierze najlepszy spektakl, który premierę miał w roku 2010.

W repertuarze XXXVI OKT znajdują się dwie wyjątkowo ciekawe propozycje - "Dzienniki" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Imka w Warszawie oraz "Akropolis. Rekonstrukcja" Michaela Marmarinosa z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Pierwszy z nich jest adaptacją dzienników Witolda Gombrowicza, autora znanego przede wszystkim z lektury "Ferdydurke", który począwszy od 1953 r., aż do śmierci w 1969 r. prowadził (prawie) codzienne zapiski. Jego niezwykle osobiste wypowiedzi na temat życia prywatnego, polskości, literatury oraz życia na emigracji, publikowane były na łamach francuskiej "Kultury". Mikołaj Grabowski postanowił więc zmierzyć się z wyjątkowym tekstem. Na teatralnych deskach będzie można zobaczyć Jana Peszka, Piotra Adamczyka i Magdę Cielecką.

Jerzy Grotowski wystawił po raz pierwszy "Akropolis" Wyspiańskiego w 1962 r. Wielki twórca teatralny przeniósł akcję dramatu z Wawelu, który miał być polskim Akropolem do Oświęcimia. Aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego podjęli próbę ponownego zrekonstruowania dramatu Czwartego Wieszcza, w oparciu o dokonania Jerzego Grotowskiego i nowej interpretacji Marmarinosa.

Opolskie Konfrontacje Teatralne potrwają do soboty, a o Nagrodę Grand Prix będzie walczyć 6 spektakli z Warszawy, Bydgoszczy i Opola. Informacje dotyczące repertuaru oraz ceny biletów dostępne są na stronie teatru.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.