Facebook Google+ Twitter

W poszukiwaniu człowieczeństwa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-02-04 10:13

Człowiek rodzi się jako biała, niczym niezapisana kartka. Wychowuje się w rodzinie i szkole. Tam też zdobywa wiedzę i pierwsze doświadczenia. Znajduje też znajomych i przyjaciół, poznaje świat, podejmuje pracę. Ma z reguły swój cel.

"Połączenie wiedzy o Bogu i człowieku daje właściwą perspektywę" - Benedykt XVIChrystus Frasobliwy i Matka Boska-1515 Własność publiczna / Fot. M.A. Qiunkenstein S.SamostrzelnikKażdy człowiek powinien mieć w życiu cel, do którego dąży. Gdy cel jest widoczny, łatwiej do niego trafić. W pierwszych latach rozwoju dziecka rodzice a później nauczyciel w szkole starają się, by przyszła dorosła osoba była możliwie najlepiej przygotowana do życia.
Człowiek rodzi się jako biała, niczym nie zapisana kartka. Wychowuje się w rodzinie i szkole. Tam też zdobywa wiedzę i pierwsze doświadczenia. Znajduje też znajomych i przyjaciół, poznaje świat, podejmuje pracę.Warto więc stworzyć dziecku fundament, na którym będzie opierało całe swoje życie.

Wszechstronna wiedza pozwala na lepszy wybór celu. Dla chrześcijanina będzie to dążenie do świętości i zbawienia wiecznego, dla agnostyka - poprawianie i ulepszanie świata, praca dla dobra ludzkości i bliźniego. Oba cele wzajemnie się nie wykluczają. Powiem więcej - w jednym i drugim przypadku można osiągnąć ten sam cel. Wystarczy, by ulepszając i naprawiając świat, nie krzywdzić drugiego człowieka i nie występować przeciwko przyrodzie i prawom natury.

"Odrzuciliśmy definicję człowieka jako homo sapiens ponieważ uznaliśmy ją za zbyt obowiązującą i nad miarę optymistyczną" Jose Ortega y GassetSłownik naukowy języka polskiego definiuje człowieczeństwo, jako "naturę ludzką, istotne pozytywne cechy człowieka", a bycie człowiekiem, jako "postawę humanitarną, szlachetną; Commons Wikimedia - GNU Free Documentation Licence / Fot. obraz olejny - El Grecopozytywne cechy człowieka, jego godność, dobroć ". Stąd płynie prosty i logiczny wniosek, że wszystkie negatywne cechy są jego zaprzeczeniem. Doświadczał tego świat na przestrzeni wieków a obecnie jesteśmy świadkami upadku człowieczeństwa.

Humanitarny - wg. słownika języka polskiego to "mający na celu dobro człowieka, poszanowanie jego praw i godności oraz oszczędzenie mu cierpień; też: mający na celu dobro zwierząt". A jak jest na co dzień? Przykłady można mnożyć.To nie żaden system, tylko człowiek wywołuje wojny, cierpienia, zadaje ból, czyni krzywdę i szerzy nienawiść. Gdzie są najbardziej pozytywne cechy, jak miłość, empatia, przyjaźń, solidarność, szczerość, życzliwość, wrażliwość i dobroć, opieka i poświęcenie dla dzieci lub słabszych?

"Celem współczesnego wychowania należy ustanowić człowieczeństwo, do którego drogą jest dialog, najpełniej wyrażony przez miłość." Maja Szachta - UMK w ToruniuIstotą dialogu jest otwarcie się na drugiego człowieka. Strony dialogu powinny słuchać siebie GNU Free Documentation Licence v. 1.2 / Fot. Ejdzej - wikimedia commonsnawzajem. Bez szczerości, życzliwości, szacunku i zaangażowania nie ma prawdziwego dialogu.
Ile w naszych codziennych rozmowach z dziećmi jest prawdziwej, serdecznej troski o właściwe ich ukształtowanie, samopoczucie, stan ducha, a ile zdawkowych tylko pytań o oceny w szkole? Należy z dziećmi rozmawiać, opowiadać im o sobie, by nakłonić je do szczerych zwierzeń. Rozmawiajmy z dziećmi na poważne tematy, kiedy jest jeszcze na to czas, bo gdy dorosną okaże się, że nie potrafimy już z nimi rozmawiać. Poświęćmy naszym dzieciom nieco więcej czasu niż na seriale telewizyjne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Nie bardzo wiem, dlaczego pan Adamiak miałby przyjąc inną forme "skanalizowania swoich problemów" - bierze udział w dyskusji pod tekstem, który ocenia ze swojego punktu widzenia w sposób ostry, ale nie pozbawiony racji. Temat artykułu nie należy do łatwych, podziały ideologiczne wśród dyskutantów są bardzo rózne, można się z nimi zgadzac lub nie - ale zagłaskiwanie kota nic nie da.
Jeśli chodzi o "kanalizowanie swoich problemów" to czynią to również ci z Państwa, którzy prezentuja całkowicie od pana Adamiaka zdanie; mają bowiem problem odwrotny: jak przekonać nieprzekonanych do swoich przekonań.
W ten prosty sposób nastepuje wymiana zdań równoprawnych i nie widzę powodu, aby ktokolwiek odsyłał na drzewo interlokutora prezentującego zdanie odmienne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Celem WSPÓŁCZESNEGO WYCHOWANIA należy ustanowić człowieczeństwo, do którego drogą jest dialog, najpełniej wyrażony przez miłość." Maja Szachta - UMK w Toruniu
To jak KK przez te dotychczasowe 2000 lat wychowywał? Beż człowieczeństwa? Bez dialogu a tylko narzucając SWOJE prawdy objawione?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek rodzi się jako biała, niczym niezapisana kartka. Tylko że potem tą białą kartę niektórym zapisują różni kapelani mający w tym interes typowo Ziemski. Idź złoto do złota cieszą się kapłani Boga któremu podobno niepotrzebne sąbogactwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Kazimierz Kolebuk

Czyżbyś miał zakaz pisania w "Gościu niedzielnym"?
Przecież tam miałbyś takich laurek multum, czyli full rentowność. ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2011 17:04

@s.Miriam-Nazaretanka - dla tego jednego wpisu warto było poświecić nieco czasu na napisanie tego artykułu.
Dziękuję serdecznie, Siostro :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
s.Miriam-Nazaretanka
  • s.Miriam-Nazaretanka
  • 04.02.2011 14:44

"Cokolwiek uczyniliście maluczkim,mnie uczyniliście"-Panie Kazimierzu!-dziękuję za wspaniałą lekcję miłości i człowieczeństwa.Życzę błogosławieństwa Bożego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest też sacrum i profanum ..i myśl Montaigna "Zrób na ziemi miejsce dla innych, tak jak inni zrobili miejsce dla ciebie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ratomir Wilkowski

Masz rację, chodziło mi o postawę ogólnie antyreligijną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Nie jestem też antyklerykałem, bo żadna religia jako taka też mnie zupełnie nie obchodzi.

> Natomiast organizacja religijna (religia) włażąca butami swoich funkcjonariuszy w moje życie i biorąca ode mnie haracz (pośrednio przy pomocy Władz łamiących Konstytucję) już mnie obchodzi, przeciwko obecności takiej religii w życiu publicznym mojego, świeckiego kraju będę protestował.

Z tym że antyklerykalizm jest właśnie ideologią społeczno-polityczną krytyczna wobec przywilejów lub władzy kleru i duchowieństwa (stąd nazwa) w przestrzeni publicznej poza miejscami kultu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Szachowski
  • Janusz Szachowski
  • 04.02.2011 13:29

Coraz bardziej utwierdza mnie pan w słuszności encyklopedycznej charakterystyki, zgodnie z którą: Kazimierz Kolebuk - polski gawędziarz społecznościowego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24 z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI w, zaś sam serwis jako: trzy w jednym: Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Różańcowe i Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.