Facebook Google+ Twitter

W poszukiwaniu granic życia

Gdzie jest granica między życiem a nie-życiem? W Indiach chcesz poszukać prawdy o tym, co najważniejsze, tam masz nadzieję zdobyć najistotniejsze odpowiedzi. Poprowadzi Cię przez to Paweł Passini w swojej najnowszej sztuce.

Próba spektaklu przed premierą. / Fot. www.boskakomedia.plPodróży na Wschód nie podejmuje się bez przyczyny. Nawet, jeżeli jesteś lekarzem, kimś kto na co dzień styka się ze śmiercią. Bo kiedy mózg twojego pacjenta przestaje dawać oznaki życia – choć jego serce wciąż pracuje – zaczynasz myśleć: Dlatego jedziesz na Wschód, do Indii. Czy wiesz jednak, że takich poszukiwaczy jak Ty są tam już dziesiątki?

Wycieczkę objazdową (która w programie ma już opcję „60 minut spotkania z Absolutem, 35 dolarów od osoby) znajdujesz bardzo szybko. Tam spotykasz ludzi, którzy też mają swoje lęki i wątpliwości. Też się starają, też czegoś poszukują. Też najchętniej wymazaliby nasz świat i zastąpili go. Wiesz już, czym?

Premiera najnowszego spektaklu Pawła Passiniego odbędzie się 30 stycznia, o godzinie 19 w dawnym Kinie Światowid w Krakowie. Autorka scenografii Małgorzata Szydłowska w tym projekcie stanęła przed dużym wyzwaniem: zderzeniem z przestrzenią nieteatralną, którą trzeba było wskrzesić i powołać do życia. – W tym projekcie zależało mi, żeby znaleźć ”przestrzeń wewnętrzną”, psychiczną, dotyczącą człowieka, który zetknął się ze śmiercią i próbuje odkryć jej sens. Podróż do Indii staje się emanacją jego umysłu, wytworem własnej jaźni – komentuje Szydłowska.

Punktem wyjścia „Wszystkich rodzajów śmierci” była powieść ojca New Age'u Hermana Hessego „Siddhartha”. Wydana w 1922 roku stała się jednym z punktów wyjściowych fascynacji Europy Wschodem. Niemal sto lat po jej opublikowaniu reżyser stawia pytanie: co zostało nam z tej fascynacji? Nadal najważniejszym pytaniem, jakie chce postawić „Wszystkimi rodzajami śmierci” jest: z czym my, ludzie Zachodu, wybieramy się na Wschód, z czym spodziewamy się wrócić?

Paweł Passini był nominowany w 2008 roku do Paszportu Polityki. Urodzony w 1977 roku, studiował na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Do tej pory zrealizował m.in. spektakle „Nie-boska komedia” Z. Krasińskiego (Stary Teatr w Krakowie), „Alicja w krainie czarów” L. Carrolla, „Kordian” J. Słowackiego (Teatr Polski), „Nic co ludzkie” (Scena Prapremier InVitro) „Hamlet '44” (park Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

no. tak w Krakowie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.