Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29612 miejsce

W poszukiwaniu życia na Marsie

26 maja, o godz. 01.54 polskiego czasu, rozpoczął się nowy etap w historii podboju Czerwonej Planety. Na Marsie wylądował lądownik Phoenix, który będzie szukał śladów życia na tej planecie.

Logo misji Phoenix / Fot. NASAPhoenix ma dokładnie zbadać arktyczny lód w okolicy marsjańskiego bieguna północnego w poszukiwaniu śladów życia. Zdaniem autorów misji, podobnie jak na Ziemi, meteoryty oraz komety mogły przynieść na powierzchnię Marsa drobnoustroje, będące zalążkiem prymitywnego życia.

Start Phoenixa nastąpił 4 sierpnia zeszłego roku z przylądka Canaveral. Lot na Marsa trwał w sumie 10 miesięcy. Na miejsce lądowania wybrano olbrzymią równinę zwaną Vastitas Borealis, na której w
przeszłości mógł istnieć ocean. W miejscu tym występuje duża koncentracja lodu podpowierzchniowego, w którym mogą występować zamrożone drobnoustroje.

- Phoenix to pierwsza z cyklu tzw. tanich misji marsjańskich w ramach projektu Mars Scout, który zakłada Lądownik Phoenix / Fot. NASAwysyłanie na Czerwoną Planetę niskobudżetowych sond badawczych – mówi Mateusz Józefowicz, prezes stowarzyszenia Mars Society Polska, które zajmuje się promocją idei wypraw na Marsa.
Całkowity koszt misji Phoenix zamknął się w kwocie 420 milionów dolarów, co nie jest dużą sumą w porównaniu do poprzednich lotów na Czerwoną Planetę. Kolejne loty programu Mars Scout planowane są na lata 2013 oraz 2018.

Misja Phoenix została przygotowana przez NASA przy współpracy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną, University of Arizona, Jet Propulsion Laboratory oraz firmą Lockheed Martin. Lądownik nosi nazwę mitycznego stwora. Jego celem jest kontynuacja, niestety nieudanych, misji Mars Polar Lander z 1999 oraz Mars Surveyor Lander z 2001 roku, pierwsza zakończyła się rozbiciem lądownika, a druga została anulowana z powodu cięć budżetowych w NASA.

Finalny wygląd robota Skarabeusz / Fot. Mars Society/SKAProgram Mars Scout to szansa na zwiększenie zaangażowanie sektora prywatnego w badania Czerwonej Planety. Pracownicy tego sektora w finansowaniu badań kosmicznych upatrują doskonałą okazję do pozyskania nowoczesnych technologii. Również Polska może mieć w odkrywaniu Marsa swój niewielki wkład. Na Politechnice Warszawskiej budowany jest robot AMPB Skarabeusz. Projekt ten został zgłoszony do międzynarodowego konkursu marsjańskich łazików. W chwili obecnej trwają poszukiwania sponsorów tego programu.


Dane techniczne lądownika Phoenix


Masa:
- 664 kg przy starcie
- 410 kg lądownik, w tym 59 kg instrumenty naukowe

Instrumenty naukowe:
- Surface Stereo Imager (SSI) – kamera stereoskopowa na 2-metrowym maszcie, wykonuje zdjęcia o lądownik Phoenix / Fot. NASArozdzielczości 1024x1024
- Robotic Arm (RA) – wysięgnik, wyspecjalizowany do kopania rowów, wygarniania próbek gleby i lodu oraz przenoszenia ich do przyrządów TEGA i MECA
- Robot Arm Camera (RAC) – aparat umieszczony na ramieniu koparki
- Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyzer (MECA) – analizator fizyko-chemicznych własności gruntu
- Thermal Evolved Gas Analyzer (TEGA) – analizator gazów uwalniających się z podgrzewanych próbek gruntu, podobny do umieszczonego na pokładzie utraconego Mars Polar Lander
- Metorological Station (MET) – zestaw przyrządów meteorologicznych w tym Light Detection And Ranging (LIDAR), skonstruowany przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną.

Dodatkowe linki:

www.nasa.gov/phoenix - oficjalna strona misji Phoenix
www.marssociety.pl – strona stowarzyszenia Mars Society Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

wiem ze uda szie bo my robimy robota do nałozenia na teren bedie sukał nalepezego mieszcza zeby baze załozycz i bedie zwanym dienikazem bo bedie mozna oglodacz na zywo, wiele fukci bedie miał jako geogeta tv arhitekt budykuw i druk itak dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.05.2008 22:58

Fajny artykuł, zawsze mnie interesowały takie rzeczy. Obszerniej opisane niż w wielu miejscach jakie przejrzałem w sieci. Plus;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat Łukaszu. Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli się powiedzie, to może naprawdę zmienić wiele poglądów tutaj na Ziemi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

też jestem ciekawy wyników misji (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Mam nadzieję, że misja ta pozwoli nam lepiej poznać historię Czerwonej Planety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.