Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu będą walczyć z nieuczciwymi bankami i wadliwym prawem

Redakcja
W Poznaniu powstaje ogólnopolski Ruch Społeczny Poszkodowanych, zwoływany przez Stowarzyszenie Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny.

Ruch jest nadzieją dla rzesz Polaków cynicznie ograbianych przez banki w majestacie prawa, a raczej bezprawia. Dzieje się tak, bowiem ani rząd, ani Platforma Obywatelska jako partia, ani Prawo i Sprawiedliwość, wykrzykujące (tylko wykrzykujące) idee solidarnego państwa, nie chcą zmienić wadliwego prawa, usprawiedliwianego samowolę banków, a obywateli doprowadzającego do ruiny materialnej i klęski życiowej.

W odezwach i ulotkach Ruchu, rozsyłanych do potencjalnych członków, wyznaczono najważniejsze cele, którymi są (podajemy zachowując stylistykę oryginału):

- edukacja prawna i obywatelska;
- zniesienie reliktu PRL - bankowego tytułu egzekucyjnego;
- poprawki do bubla prawnego, czyli prawa o upadłości konsumenckiej;
- zakaz nadawania tytułów egzekucyjnych na pierwsze zobowiązanie bankowe;
- zniesienie dziedziczenia długów na mocy art. 1015 kc i dostosowanie go do prawa anglosaskiego;
- zakaz windykacyjnego bezprawia a w szczególności nieetycznych, obraźliwych praktyk windykacyjnych – przemocy fizycznej i psychicznej, pozbawiania dłużnika wszelkich składników majątkowych;
- zastopowanie rozdawnictwa kredytów osobom bez zdolności kredytowej;
- zakaz lichwiarskiej działalności para banków, ustawa antylichwiarska dla wszystkich osób prawnych i fizycznych;
- wpisanie umowy kredytowej do Kodeksu Cywilnego;
- humanitarne i ekonomicznie celowe prowadzenie egzekucji przez organy uprawnione, pod nadzorem sądu;
- przeciwdziałanie krzywdzie osobowej i społecznej;
- przywrócenie na łono społeczeństwa ludzi wykluczonych społecznie;
- samorządy materialnie odpowiedzialne za bezdomnych i ubogich;
- przywrócenie właściwych relacji na drodze państwo-obywatel (nie będąca w parlamencie grupa wyborców - Komitet Wyborczy Wyborców - winna mieć zmniejszony próg wyborczy do 2,5 proc.

- Nie jest to zamknięty katalog naszych celów, jesteśmy otwarci na propozycję, sugestię i ewentualne uwagi – twierdzi Małgorzata Rutkowska, założycielka Stowarzyszeniu Pokrzywdzonych przez System Bankowy i Prawny, a zarazem inicjatorka Ruchu. - Zrzeszając się w Ruchu Społecznym Poszkodowanych, dajemy jasny i czytelny przekaz, że nie zgadzamy się obecnym stanem rzeczy. Polska nie była i nie jest państwem prawa, mimo szeroko głoszonej demokracji, wszelkiej wolności i sprawiedliwości - dodaje.

Małgorzata Rutkowska rozwija swoje myśli: - My, zwykli ludzie, w zderzeniu z silniejszym podmiotem: sądem, organami ścigania, korporacją, firmą, instytucją państwową, już na progu jesteśmy skazani na rolę bezwolnej jednostki, pozbawionej podstawowej ochrony, jaką jest choćby równość wobec prawa. Stworzone do walki o słabszych instytucje, takie jak np. Rzecznik Praw Obywatelskich, Federacja Konsumentów, Rzecznik Ubezpieczonych i inne, nie spełniają swoich funkcji w sposób zadowalający, a Obywatel który powinien być suwerenem państwa, często czuje się dodatkiem do niego! Prawo Polskie nie przewiduje wielu sytuacji wymykających się z ram paragrafów i ustaw, lecz zamiast to naprawić, spycha obywatela na margines, zasłaniając się przepisami.

Obecnie RSP znajduje się na etapie zrzeszania różnych stowarzyszeń, ruchów, inicjatyw oraz obywateli, którzy utożsamiają się z jego założeniami. Do wspólnego działania przystąpili: Stowarzyszenie Nadzieja Zadłużonych z Pabianic, Stowarzyszenie Afery Prawa z Sanoka, Stowarzyszenie Nabici w Bank, Krajowe Porozumienie Samorządowe z Warszawy, Stowarzyszenie lepszy Świat z Poznania, Stowarzyszenie Afery i Bezprawie. Prowadzona jest akcja ulotkowa, aby dotrzeć do poszkodowanych, którzy z różnych przyczyn nie korzystają z Internetu.

- Udzielamy porad z zakresu prawa bankowego – informuje Małgorzata Rutkowska - ponadto porad dotyczących działalności urzędów skarbowych i ZUS-u, firm windykacyjnych, komorników, pomagamy w pisaniu pism do banków o ugodę lub restrukturyzację, pisania pism procesowych do sądu oraz kierujemy poszkodowanych tam, gdzie mogą uzyskać realną pomoc w swojej sprawie w przypadku, kiedy nasze kompetencje się kończą.

Wierzymy w to głęboko, że razem możemy zdziałać bardzo wiele. Grupy ludzi zaangażowanych w różne dziedziny życia społecznego, zrzeszając się, są w stanie pomóc znacznie większej liczbie osób, korzystając z własnych doświadczeń i zdobytej wiedzy.

Cele ruchu oraz zaproszenie do współpracy na stronach internetowych: http://ruchspolecznyposzkodowanych.blogspot.com oraz www.sklepowicz.pl

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto