Facebook Google+ Twitter

W Poznaniu seniorzy zagwiżdżą na bandytów

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-04-15 20:43

Poznańscy seniorzy, którzy staną się ofiarami napadu gwizdem poproszą o pomoc. Na taki pomysł wpadli urzędnicy ratusza i rozdają starszym osobom gwizdki.

Pomysł spodobał się mieszkańcom, policjantom i strażnikom miejskim.
– Chcemy wskazać seniorom zagrożenia i nauczyć ich jak sobie z nimi radzić – mówi Krzysztof Kapitaniuk z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa poznańskiego magistratu.Urzędnicy rozdają gwizdki w ramach programu „Seniorzy – bezpieczeństwo osobiste”.

Do tej pory dostali je pensjonariusze dwóch dziennych domów pomocy społecznej i mieszkańcy jednego z poznańskich osiedli. – Chcemy, by starsi ludzie mogli wychodzić z domu i prowadzić aktywne życie, więc muszą poczuć się bezpieczni. Dlatego zdecydowaliśmy się przystąpić do programu – wyjaśnia Barbara Glapka, przewodnicząca rady osiedla Kwiatowego. Z pomysłu zadowoleni są także sami zainteresowani. – Teraz wiemy, jak możemy się bronić – mówi Zofia Mikołajczyk z osiedla Kwiatowego.

Do programu przyłączyły się policja i straż miejska, której funkcjonariusze deklarują, że będą reagowali na dźwięk gwizdka. – Uczulamy strażników na
możliwość usłyszenia takiego sygnału, na pewno więc nie przejdą koło niego obojętnie – obiecuje Jacek Kubiak ze straży miejskiej.

To samo deklaruje Dorota Jasińska, zastępca naczelnika sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji: – Policjanci prowadzą spotkania z seniorami dotyczące zachowań w sytuacjach, kiedy mogą stać się ofiarą - dodaje. Pomysł spodobał się także psychologom. Podkreślają, że ludzie nie zwracają już uwagi na zwyczajne wołanie o pomoc. – A odgłos gwizdka może się wyróżniać z szumu – mówi psycholog Marek A. Gałka. I dodaje, że samo posiadanie gwizdka może mieć uspokajający wpływ na starsze osoby, zaś bandytów powinno odstraszać.


Anna Kosek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I bardzo dobrze, trzeba się bronić. Oby częściej były takie dobre informacje dla seniora
http://bycseniorem.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.