Facebook Google+ Twitter

W Poznianiu porozmawiają o walce o rząd dusz w PRL

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-18 08:16

Jak wyglądała walka o rząd dusz w Wielkopolsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i kto ją wygrał - taki problem rozstrzygać będą dziś historycy w Poznaniu.

Konferencję poświęconą polityce władz wobec Kościołów i związków wyznaniowych zorganizowały wspólnie Instytuty Historyczny i Teologiczny UAM oraz poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Poprzez szczegółowe problemy można będzie zobaczyć metody, jakimi posługiwały się różne organy władzy państwowej - prócz Służby Bezpieczeństwa także wydziały ds. wyznań, finansowe, oświaty - zwalczając poszczególne Kościoły i związki wyznaniowe.

Celem konferencji jest zebranie materiału, który może w przyszłości posłużyć dla stworzenia syntetycznego obrazu relacji między państwem a przedstawicielami poszczególnych religii. Istotne jest także spojrzenie na te problemy z poziomu regionalnego, a nie tylko centralnego.

Efektem poprzednich dwóch podobnych konferencji są dwie książki, poświęcone tym problemom w Wielkopolsce w latach 1945 - 56 i 1956 - 70 - ta druga ukazała się w ostatnich dniach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.