Facebook Google+ Twitter

W pracowni kostiumologa przed premierą "Blaszanego bębenka"

Trwają przygotowania do światowej premiery spektaklu „Blaszany bębenek” na podstawie książki Güntera Grassa. Wiadomości24.pl gościły na pokazie kostiumów zaprojektowanych na tę okazję przez Violettę S. Cyrankowską.

Pani Violetta S. Cyrankowska na tle strojów babki Anny / Fot. Rafał BaranowskiVioletta S. Cyrankowska jest absolwentką teatrologii, filmoznawstwa i germanistyki na uniwersytecie w Bochum oraz projektowania mody w Düsseldorfie. Zaczynała karierę jako asystentka Janusza Wiśniewskiego, przez cztery lata była asystentem kierownika działu kostiumów w Krefeld, Mönchengladbach. Projektowała kostiumy dla baletu, teatru muzycznego i opery. Po premierze Cyrankowska wraca do Niemiec, gdzie pracuje nad kostiumami do opery Pucciniego „Cyganeria”.

Prace poprzedziły konsultacje z reżyserem oraz szukanie inspiracji. Sporo czasu zajęło dobranie odpowiednich deseni materiałów, tak by nawiązywały do epoki, w której rozgrywa się akcja „Blaszanego bębenka”. Każdy strój inspirowany jest dodatkowo spojrzeniem Oskara na daną postać. Jako, że każdy kostium wspomaga to, co widz obserwuje na scenie, postarano się podkreślić pewne wyobrażenia o osobach, które spotyka bohater. W ten sposób zakonnica, o której mówi się, że jest „zielona”, ma habit w zielonym kolorze, a Gretchen, którą chłopiec opisuje jako osobę w koronkach, występuje ubrana w koronki i wełnę.

Jedna z krawcowych przygotowujących stroje / Fot. Rafał BaranowskiPrzewiduje się, że powstanie przynajmniej 90 kostiumów. Szyte są w Gdańsku, Bydgoszczy, Malborku oraz Gdyni. Zaplanowano ich tak wiele z uwagi na konstrukcję spektaklu oraz liczbę pojawiających się w nim postaci.

Przedstawienie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza jest bliska stylistyce powieści Grassa, drugą umiejscowiono w naszych czasach. Pierwszych 35 aktorów pojawi się w strojach stylizowanych na lata 30. XX wieku (w pierwszej części), pozostali (w drugiej) będą we współczesnych strojach.

Artystka postanowiła podkreślić ambiwalencję postaci. Na przykład, chcąc pokazać Agnes jako osobę zamkniętą - matkę, a z drugiej strony kobietę, która ma dwóch mężczyzn (o której Oskar mówi, że jest pozapinana pod szyję, potrafi ją jednak przeszyć na wylot), przygotowała strój zabudowany z przodu, z dużym dekoltem na plecach.

Strojem chyba najbardziej nawiązującym do epoki jest bielizna babki Anny. Pozostałe, które pojawią się w pierwszej części, są jedynie stylizowane, ale pozbawione wielu istotnych elementów. Kurtki, w których pojawią się NSDAP-owcy, będą na tyle charakterystyczne, że widz bez trudu je rozpozna, ale pozbawione zostaną symboli nazistów.

Największym wyzwaniem okazał się strój samego Oskara. Jest on jedyną postacią nie przebierającą się podczas spektaklu. Jak powiedziała gazecie internetowej Wiadomości24.pl Cyrankowska, chciała stworzyć kostium, który pogodziłby fakt, że jest on kimś pomiędzy chłopcem a dorosłym mężczyzną. Zależało jej na tym, by uniemożliwić jego ubiorem przypisanie go do którejś grupy bohaterów.

Jak podkreśla znana kostiumolog, jej praca byłaby znacznie trudniejsza gdyby nie wprawne dłonie krawców oraz nieoceniona pomoc jej asystentki - Katarzyny Milewskiej. Efekty wytężonej pracy, godzin spędzonych nad projektami i maszynami do szycia zobaczymy w sobotę, 6 października w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl jest imprezą finałową obchodów 80. urodzin Güntera Grassa w jego rodzinnym mieście. Pani Violetta S. Cyrankowska i jej asystentka Katarzyna Milewska pokazujące projekty strojów i inspiracje / Fot. Rafał Baranowski

"Blaszany bębenek" wg. powieści Güntera Grassa
Adaptacja i reżyseria: Adam Nalepa
Dekoracje: Jan Kozikowski
Kostiumy: Violetta Cyrankowska
Premiera 6 października 2007 Duża Scena Teatru Wybrzeże
Obsada:
Justyna Bartoszewicz, Małgorzata Brajner, Dorota Kolak, Alina Lipnicka, Maria Mielnikow, Grzegorz Gzyl, Piotr Jankowski, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Krystian Wieczorek, Jarosław Tyrański.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

zepzfob
  • zepzfob
  • 14.07.2011 10:52

Fl336l <a href="http://wwxckdyqycti.com/">wwxckdyqycti</a>, [url=http://rrhzxrlglpuc.com/]rrhzxrlglpuc[/url], [link=http://esajkypstsvc.com/]esajkypstsvc[/link], http://muvplqvcruph.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus! Dołączam się do chóru.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2007 14:03

Nie wiem , jak się dołącza "plus". Jak mi ktoś podpowie, to zrobię to niechybnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2007 01:33

Natalio, będę wdzięczny... jeśli tekst będzie dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy... Jak zwykle niepoprawny ;) Jutro pojawi się szeroki tekst (już skończony i w moderacji) o obchodach.. .Tam znajdziesz też wiadomość o zachowaniach posłów PiS :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2007 00:57

Natalio, czekam więc jak opiszesz szum tych podartych zaproszeń lecących szybko do kosza i format osób które to zrobiły... Bądź obiektywna i zmieszaj ich z błotem.

(napisałem z błotem? zaczynam się w końcu cywilizować i używam eufemizmów)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywisty plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy... To nie jest jedyny tekst na ten temat spod mojego pióra :) I tego tematu się doczekasz! :) Dziękuję wszystkim za mile słowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2007 23:43

(+) za sielankę i minus za brak informacji (w brakującym - ostatnim akapicie) o radnych Miasta Gdańska z PiS którzy bojkotują Güntera Grassa i demonstracyjnie wrzucili do kosza zaproszenia na jego 80-te urodziny w Gdańsku, których częścią jest spektakl w Teatrze Wybrzeże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.