Facebook Google+ Twitter

W pracy mojej babci - 1989 oczami dziecka

Całe moje najwcześniejsze dzieciństwo upłynęło pod znakiem przemian politycznych, nawet jeśli byłem o wiele za mały, by rozumieć co dzieje się wokół mnie.

Nie pamiętam Tego Dnia. Nic dziwnego, mając zaledwie trzy i pół roku nie zwracałem uwagi na takie szczegóły. Pamiętam tylko atmosferę i strzępki wspomnień z tego mniej więcej okresu.

Pamiętam wielu ludzi, którzy przychodzili do naszego domu. Pamiętam, że - może z braku kogokolwiek, kto by ze mną został, a może właśnie po to, bym we wszystkim jakoś uczestniczył - byłem przyprowadzany do pracy babci i tam widziałem te same osoby. Heniek Wujec, Helena Łuczywo, Jacek Kuroń i inni... Wiedziałem o nich od zawsze. Heniek Wujec nosił mnie na rękach, wysoko, wysoko w górze, więc jego zapamiętałem najlepiej.

Moja babcia, Halina Szymula, działała w "Solidarności", w dużym pokoju na podłodze składała "Tygodnik Mazowsze" i robiła korektę, kolportowała ulotki. Mama pomagała. Ja kręciłem się między nogami dorosłych i domagałem uwagi. Gdy byliśmy "u babci w pracy", dostawałem do zabawy spinacze, maszynę do pisania, przypinki "Solidarności", jakieś pieczątki i markery.

Pamiętam gigantyczny pochód, w którym szliśmy z mamą. Zaraz za wielką, biało-czerwoną flagą. Najpierw długo staliśmy z boku, patrząc tylko na przechodzących ludzi. Pamiętam zmęczenie, na które nie śmiałem się uskarżać, bo nasz udział w pochodzie był Ważny.

Po powrocie na szybie biblioteczki w sypialni przykleiliśmy razem wielką nalepkę z logiem "Solidarności". Wieczorami patrzyłem na nią i w literach składających się na napis widziałem tych wszystkich ludzi, z którymi szliśmy. Pokazywałem palcami "R" i "A" i mówiłem, że to my.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

wspaniałe, taka nostalgia za dziedziństwem :) które jednak bądź co bądź było naznaczone wydarzeniami tych czasów ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

4/5 Ciekawe wspomnienie, dużo zapamiętałeś;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.