Facebook Google+ Twitter

W prezencie ślubnym daj parze młodej... polisę

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2008-06-21 09:53

W całej Polsce trwa właśnie w najlepsze sezon ślubów. Każdy z weselnych gości staje przed wyborem, czy nowożeńcom podarować w prezencie kolejną zastawę stołową, kieliszki czy mikser, czy też zdecydować się na popularną, choć mało pomysłową "kopertę". Można jednak znaleźć wyjście z tej sytuacji: dać prezent i oryginalny, i praktyczny.

Do tej grupy na pewno należą produkty finansowe. Młoda para sama zdecyduje, czy wymienić je na gotówkę, czy w formie inwestycji będą one procentowały przez lata.

Najprostszym produktem finansowym, który nadaje się na prezent, jest karta podarunkowa. Takie plastikowe pieniądze można znaleźć w ofercie niektórych banków, np. ING BSK czy BZ WBK, i sieci handlowych, np. Media Markt. Kartę zasilamy gotówką, a młoda para sama decyduje, na co wyda pieniądze (jeśli plastik jest wydany przez sklep, to płacić nim można tylko w jego sieci). Oprócz kart warto także pomyśleć o produktach finansowych, które pozwolą młodym czerpać z nich zyski w przyszłości. W takim jednak przypadku trzeba zmierzyć się z pewnymi komplikacjami formalnoprawnymi.

Zdaniem analityków z firmy doradczej Expander najlepszym pomysłem na prezent inwestycyjny dla młodej pary jest polisa ubezpieczeniowa. Największą zaletą tego typu prezentu jest to, że jest on zwolniony z podatku od darowizny. Co więcej, nowożeńcy nie mają także obowiązku składania żadnej deklaracji w urzędzie skarbowym, nawet jeżeli polisa jest wykupiona na dużą kwotę. Eksperci zaznaczają, że w przypadku podarowania ubezpieczenia w jego umowie młoda para występuje jako ubezpieczeni, a osoba wręczająca prezent jako ubezpieczający. Bardzo ważne jest jednak to, by umowa ubezpieczenia zawierała zapis o przewidywalnym terminie wypłaty środków, np. po pięciu latach. Instytucje finansowe oferują także wiele polis powiązanych z funduszami inwestycyjnymi.

Jeśli obawiamy się polis, możemy pomyśleć o założeniu nowożeńcom lokaty w banku. W takim przypadku trzeba jednak założyć depozyt na własne nazwisko, a młodej parze przekazać do niej pełnomocnictwo. Co ważne, przy zakładaniu lokaty z pełnomocnictwem nie jest konieczna obecność młodej pary w banku. Taki prezent może więc okazać się dla niej wielką niespodzianką. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych, które przez lata mogą spokojnie procentować, np. na przyszłość dziecka małżonków.

O wiele bardziej skomplikowana jest operacja przekazania młodej parze papierów wartościowych. Jak zaznaczają doradcy z Expandera, konieczna jest tutaj obecność u notariusza, po to, by podpisać umowę darowizny. Trzeba się liczyć z kosztami takiej operacji, które wyniosą minimum kilkadziesiąt złotych, a także koniecznością zapłaty 19-procentowego podatku Belki w przypadku sprzedaży akcji. Warto pamiętać o tym, że ponieważ jest to darowizna, młodzi zapłacą podatek od całej kwoty, a nie tylko od zysków.
Łukasz Pałka
-
POLSKA Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.