Facebook Google+ Twitter

W Pruszkowie o Grecji. Z tańcem, śpiewem i winem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-22 12:07

Już po raz dziesiąty w Pruszkowie odbyło się spotkanie w ramach projektu "Historia i Kultura Krajów Unii Europejskiej". Tym razem piątkowy wieczór poświęcono w całości Grecji, państwu członkowskiemu UE od 1981 r.

Plakat - zaproszenie / Fot. Kamil ZegardłoPatronat nad imprezą objął ambasador Grecji w Polsce Pantelis Carcabassis. 20 listopada sala Miejskiego Ośrodka Kultury w Pruszkowie wypełniła się po brzegi. Na początku miały miejsce krótkie wystąpienie dyrektorki placówki, prezydenta Pruszkowa. Dłuższy monolog wygłosił ambasador , który przybliżył historię i sytuację rodzinnego kraju. Wystąpienie wydłużyło się o czas potrzebny dla tłumacza, stąd lekkie znużenie gości.

Następnie wystąpił zespół Olympos, który od 10 lat gra muzykę grecką. Wystąpił w składzie kwartetu muzyków oraz pięciu tancerek. Charakterystyczne dźwięki płynęły z akordeonu guzikowego, męski wokal szybko zmieniał rytm , co nadawało orientalny klimat , zaś jemba energetycznie wybijała rytm. Na zakończenie rozbrzmiała przeróbka znanego utworu ludowego "Hej Bystra Woda" oraz sirtaki (nie jest to taniec ludowy, ale jak grecki zespół mógłby nie zagrać tańca Zorby!).

W drugiej części spotkania odbyła się projekcja filmu, którą zapowiedział reżyser i producent - Wiesław Dąbrowski. "Helleńska Polonia" to tytuł dokumentu mówiącego o Polakach mieszkających w Grecji. Można było zobaczyć jak wygląda ich codzienne życie i usłyszeć jakie mają plany na przyszłość. Polacy przedstawieni w filmie, jak sami o sobie opowiadali, wyjechali na wakacje i już tam pozostali (np. poznając żonę lub męża) lub też opuścili kraj ze względów ekonomicznych, w poszukiwaniu lepszego jutra. Wieczór historii i kultury Grecji zakończył się skosztowaniem słodkiego greckiego przysmaku oraz lampką wina dla każdego.

Jeśli będziesz miał okazję być w Pruszkowie, zachęcam Cię do odwiedzenia ośrodka kultury przy ul. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej 5. Być może skorzystasz wówczas z bogatej oferty kulturalnej , wybierzesz się na jedną z imprez , tak jak to udało się właśnie mi w piątek - 20 listopada. Zalecam jednak wcześniej odwiedzić stronę internetową i sprawdzić kalendarz imprez, aby się nie spóźnić lub później żałować, że ciekawe wydarzenie przeszło nam właśnie koło nosa.

Kamil Zegardło
Materiał ukazał się na stronie: http://animacjazmiany.wordpress.com/2009/11/20/

Greccy artyści w Polsce
MOK Kamyk w Pruszkowie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.