Facebook Google+ Twitter

W przeddzień 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-31 08:11

W przeddzień 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Warszawy. Podczas sesji rady miasta, która rozpocznie się o godz. 12.00, zostaną nadane tytuły "honorowy obywatel Warszawy".

Jednym z uhonorowanych zostanie generał Zbigniew Ścibor-Rylski - żołnierz Armii Krajowej, który walczył Powstaniu w Zgrupowaniu AK Radosław. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreśla, że generał to jeden z ostatnich żyjących żołnierzy dowodzących oddziałami powstańczymi.

Po południu w Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie wmurowana tablica upamiętniająca generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. To właśnie Bór- Komorowski wydał rozkaz do rozpoczęcia powstania.

Wieczorem o godz. 18.00 w Katedrze Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta msza polowa i Apel Poległych. O 20.00 na Placu Krasińskich odbędzie się uroczysty koncert, a 0 20.30 w kinie plenerowym w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć filmy dokumentalne" Bitwa o Warszawę", "7 dni Powstania" oraz "Kobiety i wojna".

1 sierpnia w 1944 roku do walki stanęło około 23 - 25 tys. słabo uzbrojonych żołnierzy Armii Krajowej. Jak podkreśla historyk Paweł Ukielski wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego próba zrywu niepodległościowego ze względów militarnych nie miała szans na powodzenie.

Główne uroczystości państwowe zaplanowano jutro 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.