Facebook Google+ Twitter

W "przedsionku" do Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2009

O motywie przewodnim, planowanych wydarzeniach i zaproszonych artystach… Rozmowa z Moniką Wąsik, rzecznikiem tegorocznej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi.

Kolejna edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur odbędzie się w dniach 5-13 września 2009 roku. Jak zwykle w Łodzi. Na zdjęciu odbijający się w szybie fragment placu Wolności. / Fot. Daniel SiwakZapowiadany 23 kwietnia na łamach serwisu Wiadomości24.pl wywiad z Moniką Wąsik przeprowadziłem w dość szczególnym miejscu, które swoim charakterem nawiązuje do wielokulturowej przeszłości Łodzi. Był to przepiękny ogród przy dawnym pałacu Alfreda Biedermanna, a dziś siedziba Instytutu Teorii Literatury Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Nim przejdziemy do tegorocznej, czy moglibyśmy krótko podsumować ubiegłoroczną edycję Festiwalu Dialogu Czterech Kultur?
- Myślę, że możemy mówić o wielkim sukcesie. Na pewno był to z wielu względów festiwal przełomowy. Nowi dyrektorzy artystyczni Agata Siwiak i Grzegorz Niziołek wytyczyli zupełnie nową drogę festiwalu, zmieniając tym samym jego dotychczasową formułę. To odświeżenie festiwalu zostało bardzo dobrze przyjęte przez łodzian i prasę ogólnopolską. Festiwal stał się wielkim wydarzeniem, którego atmosfera ogarnęła całe miasto. Program artystyczny potwierdził, że Festiwal Dialogu Czterech Kultur ma bardzo wysoki poziom. Warto w tym miejscu wspomnieć, że festiwal cieszył się także zainteresowaniem mediów zagranicznych, co potwierdza jego markę w Europie.

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że Festiwal Dialogu Czterech Kultur 2008 był przełomowy z uwagi na fakt, iż imprezę organizowała nowa instytucja - Miasto Dialogu. Czy rzeczywiście powstanie takiej instytucji pomogło festiwalowi stać się lepszym?
- Miasto Dialogu jako miejska instytucja kultury odpowiada za organizację festiwalu, ale także powołuje do życia nowe przedsięwzięcia. Jednym z nich jest otwarta niedawno Galeria Wideo. Powstanie takiej instytucji, koordynującej pracę nad festiwalem i nowymi inicjatywami, można postrzegać tylko w dobrej perspektywie.

Do tegorocznej edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur jeszcze ponad cztery miesiące. Jednak jakbyśmy mogli powiedzieć o kilku wydarzeniach, które na pewno odbędą się w tym roku?
- Program tegorocznej edycji festiwalu jest już prawie zamknięty. Mogę zdradzić serwisowi Wiadomości24.pl, że naszym gościem, z którego jesteśmy bardzo dumni, będzie Adam Budak. Przygotuje on dla nas wystawę, składającą się z prac kilkunastu artystów światowej sławy, zaaranżowaną w przestrzeni niegaleryjnej. Poza tym wraz z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem Hebbel am Ufer przygotowujemy premierę spektaklu „Ziemia obiecana” w reżyserii Jana Klaty. Ten spektakl jest jedną z produkcji festiwalu, jesteśmy ciekawi, jak będzie przyjęta „Ziemia obiecana” na ... ziemi obiecanej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.