Facebook Google+ Twitter

"W przyciągnięciu zagranicznych inwestorów może nam pomóc kryzys"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-22 16:32

W opinii analityka rynków finansowych Marka Zubera, prognozy, że w tym roku nasz kraj może przyciągnąć od 8 do 10 miliardów euro zagranicznych inwestycji bezpośrednich są realne. Takie dane podała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Marek Zuber jest przekonany, że w przyciągnięciu zagranicznych inwestorów paradoksalnie może pomóc nam światowy kryzys. Zdaniem eksperta, koncerny szukając oszczędności w związku z kryzysem, będą racjonalizować produkcję zmniejszając zatrudnienie i przenosząc siedziby do innych krajów. Polska, dodał Zuber, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla takich firm ze względu na stosunkowo małe ryzyko inwestycyjne i niskie koszty pracy.

Marek Zuber podkreślił, że elementami, które mogą przyciągać inwestorów jest również perspektywa wejścia Polski do strefy euro oraz potencjał ludzki. Jednak zagraniczne firmy - dodał ekspert, może zniechęcać słaba infrastruktura w Polsce.

Z kolei zdaniem ekonomisty Roberta Gwiazdowskiego z Centrum imienia Adama Smitha niezwykle trudno będzie w tym roku przyciągnąć do Polski od 8 do 10 miliardów euro zagranicznych inwestycji. Gwiazdowski przypomina, że przez ostatnie kilka miesięcy z rynków światowych zniknęło mnóstwo pieniędzy, które mogłyby być zainwestowane na przykład w Polsce. Ekonomista uważa, że przyciągnięcie inwestycji na prognozowanym poziome jest możliwe na przykład w sytuacji kiedy amerykańskie instytucje finansowe otrzymają pieniądze, które w ramach realizacji różnych planów pomocy dostaną od rządu. Być może wtedy będą je chciały ulokować w jakieś ciekawe inwestycje na przykład w Polsce.

W zeszłym roku zostało zrealizowanych 56 projektów inwestycyjnych, które dały ponad 15 tysięcy miejsc pracy. Największe inwestycje były związane z przemysłami: samochodowym, elektronicznym, maszynowym oraz usługowym. Największymi inwestorami były firmy z Niemiec, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.