Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7674 miejsce

W przyszłym roku nowy system zajęć z wychowania fizycznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 16:18

Od przyszłego roku ma obowiązywać nowy system organizacji zajęć z wychowania fizycznego. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej.

Uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych będą mieć 2 godziny WF-u w ramach swoich klas. Te zajęcia miałyby mieć charakter ogólnorozwojowy. Pozostałe 2 godziny odzwierciedlałyby zainteresowania sportowe poszczególnych uczniów. Wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak powiedział, że te zajęcia miałyby być dostosowane do warunków infrastruktury poszczególnych szkół.

Mogłyby to być na przykład zajęcia z tańca lub sztuki walki. Zbigniew Marciniak zachęca również do korzystania z obiektów znajdujących się poza szkołami.

Ministerstwo dopuszcza możliwość przynoszenia przez uczniów zaświadczeń potwierdzających ich udział w sportowych zajęciach pozalekcyjnych. Takie dokumenty mogłyby zwalniać z uczestnictwa w specjalistycznych lekcji WF-u. Michał Serzysko, wicedyrektor warszawskiego liceum im Goethego, obawia się takiego rozwiązania. Jego zdaniem uczniowie nie będą chodzić na żadne zajęcia, a na koniec roku będą przynosić załatwiać odpowiednie dokumenty.

Minister Marciniak uważa, że każda szkoła powinna kontrolować, czy uczniowie nie będą w zły sposób wykorzystywać możliwości przynoszenia zaświadczeń. Dyrektor musiałby skontrolować placówki, do których uczeń na zajęcia pozaszkolne uczęszcza.

Jednocześnie Sejm przyjął nowelizację do ustawy o powszechnym obowiązku obronnym. "Przysposobienie obronne" realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych od roku 2012 zostanie zamienione na "Edukację dla bezpieczeństwa. Tę samą nazwę od przyszłego roku szkolnego będzie nosić przedmiot, który obecnie w gimnazjach nazywa się "Edukacją Obronną". W programie nowego przedmiotu większą uwagę będzie się zwracać na problemy bezpieczeństwa w czasach pokoju. Uczniowie m.in. będą uczyć się właściwych zachowań w przypadku ataku terrorystycznego lub klęski żywiołowej.

Nowelizacja obu ustaw trafi teraz do prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.