Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2403 miejsce

W Pszczynie rekordowa zupa, gar na 8500 litrów i 15 kucharzy

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-06-18 10:30

Dziś w Pszczynie bicie Rekordu Guinnessa. Rodzaj europejskiego eintopfu, czyli gotowanie zupy ze składnikami charakterystycznymi dla kuchi narodowych państw UE.


W tym „garnku” będzie gotowana zupa-rekordzistka.

Dziś na skraju pszczyńskiego Rynku rozpalone zostanie ognisko, a nad nim, na specjalnej konstrukcji ustawiony zostanie stalowy gar o pojemności 8500 litrów. Piętnastu kucharzy pod wodzą Dariusza Barańskiego będzie w nim gotować zupę, jakiej jeszcze nikt nie wymyślił.

Będzie to rodzaj europejskiego eintopfu, w którym znajdą się składniki charakterystyczne dla kuchni narodowych państw Unii Europejskiej. Polskę, jak przypuszczamy po przestudiowaniu receptury, reprezentować w niej będzie prawdopodobnie ziemniak. Nie jeden, oczywiście, ale 600 kilogramów. Albo pieczarki, wszak Polska jest ich głównym dostawcą na europejskie stoły, a Pszczyna - jako znane zagłębie pieczarkowe, też ma w tym udział.

W podobnych ilościach występować w zupie będą: marchew (700 kg), cebula (450 kg), pomidory (700 kg), cukinia (450 kg). Trafi do niej jeszcze 100 kg bakłażanów, 30 kg czosnku, a z przypraw m.in. 4 kg rozmarynu.

Gotowanie jest elementem Wielkiego Pszczyńskiego Pikniku, organizowanego przez Urząd Miasta, Konsulat Honorowy Słowenii w Mysłowicach, Starostwo Powiatowe i TV Katowice. Około godz. 16 danie powinno być gotowe i będzie się można nim raczyć do woli. Organizatorzy obliczają, że do rozdania będzie 40 tysięcy porcji. Specjalna komisja, której protokół trafi do redakcji Księgi Guinnessa, stwierdzi czy rekord padł. Aby można było się do niego przymierzyć, trzeba było obstalować specjalny garnek. Wykonała go pszczyńska firma, na co dzień zajmująca się produkcją... szynoprzewodów.

DZ/www.katowice.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.