W Pucharze Polski Wisła lepsza od Górnika Zabrze

Krakowianie odpadli z Pucharu UEFA, a i w lidze nie powodzi im się ostatnio najlepiej. Zatem podopieczni Macieja Skorży musieli to spotkanie po prostu wygrać, by pokazać, że nie jest jeszcze z nimi tak źle. I pokazali!

Arkadiusz Głowacki z Wisły oraz Przemyslaw Pitry z Górnika w meczu 1/8 finału Remes Puchar Polski , Wisła Kraków - Górnik Zabrze. / Fot. PAP Jacek BednarczykGórnik w Krakowie pojawił się w najsilniejszym składzie. Smaczku całej konfrontacji dodawał fakt, iż trenerem Zabrzan jest były coach Wisły - Henryk Kasperczak. Henry już raz zmierzył się z Wisłą jako trener Górnika. W lidze na stadionie Zabrzan padł remis 1:1, zresztą dość szczęśliwy dla Wisły, która bramkę na wagę remisu zdobyła dopiero w 84. minucie (strzelcem był Sobolewski).

Już w 5. minucie meczu na tablicy wyników widniał rezultat 0:1, a było to już po pierwszej akcji Górnika. Piotr Brożek sfaulował Pitrego przy końcowej linii boiska i rzut wolny wykonywał Madejski, a dużym sprytem w polu karnym gospodarzy wykazał się Brazylijczyk Leo Markowsky i główką wpakował piłkę do siatki. Pawełek był bezradny.

Wisła rzuciła się do ataków, jednak albo krakowianom brakowało szczęścia, albo piłkarze razili nieskutecznością. Tak jak w 25. minucie, gdy strzelał Boguski, a Nowak wybił piłkę po słabym strzale. W 39. minucie po akcji Boguskiego strzelił super snajper Wisły Paweł Brożek, ale bramkarz Górnika znowu był górą.

W ostatniej minucie pierwszej połowy kontuzji nabawił się Rafał Boguski. Napastnik Wisły starł się w polu karnym z bramkarzem Górnika i po przerwie już się na murawie nie pojawił.

W drugiej połowie Górnik przejął inicjatywę na boisku. Wisła nacisnęła mocniej późno, bo w 57. minucie gry. Wtedy to w polu karnym gości faulowany był Paweł Brożek jednak sędzia nie przerwał gry. W 65. minucie słabego Małeckiego zmienił reprezentant kraju Wojciech Łobodziński, który już po dwóch minutach zaliczył asystę. Z prawej strony zagrał do Zieńczuka, który uderzył piłkę tak, że wpadła tuż przy słupku. Zrobiło się 1:1 i awans Wisły był bardzo blisko.

Nadeszła 79. minuta, z lewej strony zagrywał piłkę aktywny Zieńczuk, ta minęła jeszcze jednego z wiślaków, ale dopadł do niej Junior Diaz i strzałem po ziemi pokonał Nowaka. Wynik meczu zmienił się
2:1 i Wisła była już w ćwierćfinale. Kibice spod Wawelu zaczęli skandować: "Maciek Skorża!". Wydawało się, że teraz jest już wszystko pod kontrolą.

Żeby jednak nie było zbyt pięknie, Górnik mógł przypadkowo pogrążyć Wisłę. Po kiksie Głowackiego, który źle odgrywał piłkę do Pawełka, przed szansą na zdobycie "złotego" gola stanął rezerwowy Wodecki. Na szczęście był to tylko rezerwowy i nie potrafił pokonać golkipera Wisły. Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie, choć inicjatywę na boisku miał... Górnik, a nie krakowski klub. Po końcowym gwizdku arbitra kibice z Krakowa mogli się cieszyć z upragnionego awansu Wisły do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Wisła Kraków - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
0:1 Leo Markovsky 5. min
1:1 Marek Zieńczuk 67. min
2:1 Junior Diaz 79. min

Żółta kartka: Markovsky, Pitry, Hajto (Górnik)

Sędzia: M. Szulc (Warszawa)