Facebook Google+ Twitter

W pułapce losu. „Czas pokaże” Jeffreya Archera

Jak strzał wywołuje lawinę w górach, tak prolog w powieści Jeffreya Archera „Czas pokaże” uruchamia dramatyczną akcję. Tom I sagi to zapowiedź, iż w cyklu „Kronik Cliftonów” czas jest jednokierunkową siłą, beznamiętnie i bezlitośnie odmieniającą wygląd świata.

J. Archer, Czas pokaże, przeł. D. Sękalska, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis 2011. / Fot. Okładka książki Powieść Czas pokaże Jeffreya Archera to pierwsza część realistycznej sagi Kroniki Cliftonów, początek opowieści o sensacyjnym życiu Harry’ego Cliftona, który przychodzi na świat w ubogiej dzielnicy Bristolu. Ujmuje jego lata dziecięce i młodzieńcze, jakie upływają w epoce burzliwej, przed wybuchem II wojny światowej. Tom wydany okazale w serii Thriller wydawnictwa Rebis stawia nową pozycję powieściową w szeregu poprzednich bestsellerów brytyjskiego pisarza. Istotnie książka nosi piętno pisarskie, jakie łączy ją z rozchwytywanymi poprzednio utworami, z których niektóre posłużyły już za kanwę filmową. Wszystkie od pierwszej do ostatniej strony czytane są z niesłabnącą pasją.

Historia zaczyna się od poczęcia Harry’ego Cliftona w 1919 r. Na scenę intryg wkraczamy za sprawą matki bohatera, Maisie Clifton, ulegającej przygodnej propozycji erotycznej. Młoda kobieta posłuszna dotychczas regułom cnoty idzie za głosem swej biologii, domagającej się reprodukcyjnego sukcesu. Naiwnie sądzi, że przypadkowa niewierność nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji. Zgodnie z oczekiwaniem traci dziewictwo podczas pracowniczej wycieczki, a to pierwsze zbliżenie, niezbyt przyjemne zresztą, to początek dramatycznych zwrotów akcji. Kochankowie uruchamiają bieg niefortunnych wypadków.

W gąszczu niedomówień i niejasności dorasta młody bohater. Niepewność losów ojca, świadomość niskiego pochodzenia to wyposażenie, z jakim wkracza w życie. Oznacza to trudny życiowy start, na co składają się zmagania nie tylko z biedą i snobizmem klas wyższych, ale i dociekania prawdy o ojcu. Na drodze chłopca pojawiają się jednak życzliwe osoby. Półsieroctwo rekompensuje Harry`emu charyzmatyczny Old Jack, a porażki w rówieśniczym środowisku umniejsza Giles Barrington, syn właściciela linii żeglugowej, który mimo różnicy pochodzenia staje się jego najlepszym przyjacielem.

Tajemnice, które objawiają się stopniowo, mają swoje źródło w nie zawsze przemyślanych decyzjach. Otaczają rodziny Cliftonów i Barringtonów, które powiązała nie tylko przyjaźń chłopców. Sensacyjno-kryminalne zdarzenia nanizane na fabularną nić życiorysu wypełniają ściśle konstrukcję fabularną, pozbawioną tradycyjnych opisów. W rezultacie akcja toczy się wartko, przykuwając uwagę czytelnika do zagadkowych motywów. Autor prowadzi swą opowieść, szykując dla czytelnika liczne niespodzianki i zwroty akcji, stawiając swoich bohaterów wobec okrutnych wyzwań, ale i w sytuacjach wywołujących wzruszenie czy rozładowujący napięcie uśmiech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zaleszczyk
  • Zaleszczyk
  • 04.08.2012 22:27

Czas może wszystko odmienić!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.