Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7236 miejsce

"W pustyni i w puszczy" - książka naszego dzieciństwa

Ciepła, pełna przygód opowieść, po latach kojarząca się z najmilszymi wspomnieniami dzieciństwa -tak o wydanej przed stu laty powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” mówią kolejne pokolenia Polaków.

Pomnik Henryka Sienkiewicza na szczycie kopca jego imienia w Okrzei. Po lewej stronie widoczna jest rodzinna wieś pisarza — Wola Okrzejska. / Fot. Marcin Białek, GNU1.2Pracę nad tą powieścią Henryk Sienkiewicz uznał za „zajęcie nieterminowe, łatwe i miłe, a przy tym tego rodzaju, że w podróżach mi nie zaszkodzi” - napisał Wiesław Kot w książce „W pustyni i w puszczy-prawda i legenda”.

Miała to być opowieść dla dzieci, dorastających panienek, jak i dorosłych. I tak się stało. Przygody 14-letniego Stasia i 8-letniej Nel zaczęły w 1910 r. ukazywać się w odcinkach w „Kurierze Warszawskim” i z niewielkim opóźnieniem
w „Dzienniku Poznańskim”, „Słowie Polskim” i „Dzienniku Chicagowskim” w USA.
Rękopisy „ W pustyni i w puszczy” docierały do redakcji „Kuriera” z różnych stron Europy, niekiedy po tysiąc kilometrów.

„Tylko szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i niezawodnemu funkcjonowaniu ówczesnej poczty należy zawdzięczać, że żaden odcinek powieści pisarza nigdy nie zaginął" - zauważył w cytowanej już książce W. Kot.

Pomnik Henryka Sienkiewicza na szczycie kopca jego imienia w Okrzei. Po lewej stronie widoczna jest rodzinna wieś pisarza — Wola Okrzejska. / Fot. Marcin Białek, GNU1.2List z Wiednia do Krakowa wędrował wówczas dzień zaś do Warszawy - dwa.
A zainteresowanie losami młodego Polaka i Angielki na Czarnym Lądzie
było przeogromne. O świcie przed drukarnią ustawiali się czytelnicy aby dostać pachnącą farbą gazetę z kolejnym odcinkiem.

Niezwykła opowieść o przygodzie, dojrzewaniu, odpowiedzialności przyniosła ogromny sukces przyszłemu nobliście.

W 1912 r. powieść w odcinkach ukazała się jako zwarte wydanie. Pierwsze egzemplarze, wzorem książek angielskich, trafiły pod choinkę już 1911 r.
Wiele lat wcześniej pisarz wyruszył parowcem „Ravenna” z Neapolu w kierunku Afryki. Wieczny tułacz źle wybrał czas wyprawy i ekwipunek, co świadczyć może, że miał wtedy niewielkie wyobrażenie o moskitach roznoszących malarię, afrykańskim słońcu.

Podróżny, drewniany kufer pisarza. / Fot. Jerzy KirzyńskiNie zabrał ze sobą turystycznych, porządnych butów, ale do skrzyni, która dziś obok aparatu fotograficznego, laski, stołka myśliwskiego itp., jest eksponatem
w Muzeum Henryka Sienkiewicza w jego rodzinnej Woli Okrzejskiej, zapakował
śnieżnobiałą koszulę, frak i pastę do butów…

Powieść „W pustyni i w puszczy” przetłumaczono na większość chyba języków świata, doczekała się wielu adaptacji teatralnych, w tym lalkowych. Dwukrotnie
została sfilmowana. Nadal cieszy się zainteresowaniem najmłodszych czytelników i to nie tylko z racji, że wciąż jest szkolną lekturą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

heniek baza
  • heniek baza
  • 10.01.2012 20:16

haha nic a nic mi ni pomogło
to nawet niwypracowanie haha

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Chrom
  • Anna Chrom
  • 08.01.2012 18:52

Wspaniały artukuł o pięknej książce:) Pozdrawiam serdecznie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
AGA M.
  • AGA M.
  • 06.01.2012 12:22

KOCHAM "W PUSTYNI...". TO JEST MOJE HOBBY OD 11 LAT. ZBIERAM WSZYSTKO NA TEN TEMAT. UWIELBIAM TEŻ OBIE JEJ EKRANIZACJE, A STAŚ I NEL SĄ MOIMI IDOLAMI. NAWET PISZĘ O NICH KSIĄŻKI I WIERSZE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kot
  • kot
  • 06.01.2012 06:48

Piękny artykuł o pełnej ciepła książce, którą w latach dzieciństwa wielokrotnie czytałem. Ostatnio ponownie ją przerabiałem, albowiem wnuk jest w wieku szkolnym. Ładne zdjęcia związane z Pisarzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Kirzyński
  • Jerzy Kirzyński
  • 05.01.2012 22:13

Pani Adrianno, wierzę, że przygody Stasia i Nel interesują nowych, coraz młodszych Czytelników. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, warto przypomnieć, że stuletnia powieść dla młodzieży nadal tkwi w żywej pamięci czytelników:) Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.