Facebook Google+ Twitter

W Radomsku rozpoczął się Festiwal "3 X Różewicz"

W dniach 11-13 października odbywa się w Radomsku festiwal poświęcony braciom Różewiczom, którzy urodzili się w tym mieście.

Wykład na temat kina Stanisława Różewicza / Fot. Paweł DudekJanusz, Tadeusz oraz Stanisław Różewiczowie są rodowitymi radomszczanami. Właśnie w Radomsku spędzili swe dzieciństwo, tutaj ukształtowały się ich charaktery i postawy na całe życie. Janusz był dobrze zapowiadającym się poetą (zginął w czasie II wojny światowej), Tadeusz jest poetą i dramaturgiem, a Stanisław - reżyserem.

W sobotnie popołudnie festiwal rozpoczął się wykładem dr. Zygmunta Machwitza z Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawił on wizję kina prezentowaną przez Stanisława Różewicza. Wizja ta nieco różniła się od kanonów ówczesnych czasów. Dominowały głównie filmy propagandowe, tymczasem Różewicz prezentował filmy traktujące np. o pozytywnym obrazie niektórych niemieckich gestapowców w czasie II wojny światowej. Aktorzy, którzy grali w filmach Różewicza traktowali swoje role jako zaszczyt mimo wspomnianej odmienności od kanonów PRL-u. Najpopularniejszymi filmami Stanisława Różewicza są: "Miejsce na ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Kobieta w kapeluszu".

Fragment wystawy plakatów / Fot. Paweł DudekPo wykładzie odbyło się otwarcie wystawy plakatów ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Były to plakaty zapowiadające spektakle oraz inne występy teatralne w reżyserii Tadeusza Różewicza.

Kolejnym elementem festiwalu w sobotę była premiera spektaklu "Starszy Brat". Scenariusz w opracowaniu i reżyserii Spektakl "Starszy brat" / Fot. Paweł DudekAnny Wieczur Bluszcz powstał na podstawie książek "Nasz starszy brat" Tadeusza Różewicza i "Wspomnienie o Januszu Różewiczu" Feliksa Przyłubskiego. W spektaklu wystąpiła radomszczańska młodzież.

Po spektaklu miała miejsce projekcja filmu Stanisława Różewicza "Nasz starszy brat". Pierwszy dzień festiwalu przyciągnął do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku liczne grono miłośników kultury. W foyer dość długo trwały dyskusje na temat tej imprezy.

Program Festiwalu "3 X Różewicz" na pozostałe dwa dni:

12 października (niedziela)
godz. 11 - warsztaty literackie "Analiza i interpretacja wybranego utworu Tadeusza Różewicza". Warsztaty poprowadzi Andrzej Dębkowski
godz. 17 - spektakl "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru "Zagłębia" z Sosnowca

13 października (poniedziałek)
godz. 11 - projekcja filmu "Idąc, spotykając..." i spotkanie z reżyserem Antonim Krauze.
godz. 17 - projekcje filmów Stanisława Różewicza "Mąż pod łóżkiem",
"Echo".

Organizatorami Festiwalu "3 X Różewicz" są Miejski Dom Kultury, Urząd Miasta Radomska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.