Facebook Google+ Twitter

W ramach kieleckiego OFF FASHION test co wiemy o modzie. Wywiad

Co wiemy o modzie? W ramach kieleckiego OFF FASHION odbył się test z tej materii. Pisali znawcy, laicy i vipy a jak poszło rozmawiałem z pomysłodawcą Adamem Smugą.

 / Fot. Bartłomiej Kowalewski.Test o modzie to novum czy się przyjmie. Po happeningu Filipa Hajzera, niektórzy znawcy branży modowej już nie są tacy happy.


BK. Fashion Test to pierwsza tego typu inicjatywa. Skąd pomysł, by przetestować ludzi z wiedzy o modzie?

AS. Na pomysł wpadliśmy wraz z dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Magdaleną Kusztal podczas jednej z naszych rozmów. Od lat współpracuję z panią Dyrektor przy organizacji Wielkiego Testu Wiedzy o Kielcach, postanowiliśmy przełożyć ten pomysł na grunt modowy. Rzeczywiście, jeszcze nigdy nikt nie sprawdzał wiedzy o modzie w sposób, w jaki zrobiliśmy to w sobotę. Dlatego tym bardziej cieszę się, że ta inicjatywa okazała się całkiem fajną imprezą, na którą przybyło sporo osób.

BK. No właśnie, oceniasz to przedsięwzięcie za udane? Kielczanie chcieli sprawdzić swoją modową wiedzę?

AS. Przed testem trochę się baliśmy, że chętnych może być mało. Moda to przecież temat bardzo szeroki, wiele osób mówiło nam że boi się przyjść bo nic o niej nie wie. Ale Fashion Test w swoim założeniu miał być imprezą możliwie najbardziej przyjazną - przede wszystkim fajną i miłą zabawą, a nie typowym sprawdzianem wiedzy. Wydaje mi się, że to postanowienie udało nam się spełnić. My pobawiliśmy się trochę tematyką modową przygotowując test i całość wydarzenia, a ludzie na sali bawili się udzielając odpowiedzi. Nawet gdy padały pytania trudniejsze, wywoływało to uśmiech na twarzach, a nie przerażenie. O to chodziło.

BK. Wspomniałeś już o pytaniach, powiedzmy więc może o nich trochę więcej. Jak wyglądało ich przygotowywanie? Jaki był klucz doboru pytań na Fashion Test?

AS. Pytania to był bardzo ciężki kawałek chleba! Tym bardziej że ani ja, ani moi przyjaciele którzy pomagali mi zorganizować Fashion Test nie zajmujemy się modą w sposób profesjonalny. Długo więc poszukiwaliśmy odpowiednich zagadnień, wertowaliśmy książki. Chcieliśmy, aby test był przekrojowy, by nie był typowym testem „z wiedzy”, ale bardziej wydobywał pewne ciekawe i intrygujące zagadnienia związane z modą, o których można było gdzieś usłyszeć czy zobaczyć. Stąd pytania o ostatnie modowe wydarzenia czy skandale, a takich pojawiło się w teście sporo. No i pewne ciekawostki, które wydobyliśmy, też odegrały dużą rolę. Tak na przykład pytanie o to, kto zaprojektował kostium, w którym Wisława Szymborska odebrała Nagrodę Nobla. Zostało ono ocenione jako trudne, ale ja jestem bardzo zadowolony że to pytanie padło, bo zwróciliśmy uwagę na bardzo ciekawy aspekt w najnowszej historii polskiego krawiectwa.

BK. Uczestnicy testu ocenili pytania jako trudne. Myślisz, że słusznie?

AS. Pytania nie były trudne, ale dotyczyły przeróżnych dziedzin związanych z modą. Duży wpływ na oceny uczestników ma też zapewne fakt, że Fashion Test odbywał się po raz pierwszy. Ludzie nie wiedzieli więc, czego dokładnie się spodziewać. Pamiętam kiedy organizowaliśmy pierwszy Wielki Test Wiedzy o Kielcach - opinie dotyczące pytań były niezwykle podobne do tych, które słyszałem po pierwszym Fashion Teście. Ale po kolejnych edycjach Wielkiego Testu Wiedzy o Kielcach uczestnicy coraz bardziej „lubili” te pytania, bo były one dla nich po prostu bardziej przewidywalne. Myślę że podobnie będzie w przypadku Fashion Testu - uczestnicy wiedzą już, czego się po nas spodziewać (śmiech).

BK. Do testu zaprosiliście także vipów. Chętnie przyjęli zaproszenie do zmierzenia się z wiedzą modową?

AS. Muszę powiedzieć, że frekwencja w kategorii vip przerosła nasze oczekiwania. Pufy, które przewidzieliśmy na scenie dla vipów były wypełnione praktycznie co do ostatniego miejsca. To dobrze, bo trochę się obawialiśmy, że osoby które zaprosiliśmy do kategorii vip przestraszą się sprawdzianu z mody. Ale tak się nie stało - mieliśmy na sali polityków, prawników, lekarzy, artystów i dyrektorów przeróżnych instytucji. Co więcej - choć oczywiście dokładne wyniki punktowe vipów pozostaną tajemnicą - muszę przyznać, że gdy przeglądałem karty odpowiedzi vipów widziałem tam wiele bardzo dobrych wyników. Poziom kategorii vip był więc niezwykle wysoki!

BK. Zatem kolejny Fashion Test już za rok przy okazji wiosennej edycji Off Fashion?

AS. Najprawdopodobniej tak. Off Fashion świetnie się rozwija, jest nie tylko konkursem modowym, ale staje się prawdziwym festiwalem mody porywającym całe Kielce w swoją tematykę. Mam nadzieję, że Fashion Test też będzie rósł w siłę i przyciągał coraz więcej chętnych, którzy przy okazji Off Fashion będą chcieli pobawić się modową wiedzą. Zapraszam więc już za rok na drugi Fashion Test, a tymczasem bieżąca edycja Off Fashion trwa w najlepsze, pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich na finałowe pokazy, które już w ten piątek i sobotę. Największe emocje związane z Off Fashion wciąż przecież przed nami!

BK. Dziękuję za przybliżenie tematu.
AS. Pozdrawiam wszystkich czytelników serwisu wiadomości24.pl
 / Fot. Bartłomiej Kowalewski.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam relacje mediów regionalnych.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/tngallery?Site=ED&Date=20140519&Category=GALERIA11&ArtNo=519009965&Ref=PH
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.