Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach tolerancji i odpowiedzialności - step21

Aleksandra Puciłowska
Aleksandra Puciłowska
http://www.mona-net.at/imagestore/23-1219738293.jpg
"Nasze założenie to empowerment! Wspieramy młodzież w rozwijaniu świadomości i siły charakteru, tak, aby mogła stać się dla społeczeństwa wzorem do naśladowania" - mówią o sobie twórcy inicjatywy step21.

Projekt step21 powstał w latach 90., kiedy to na sile przybrały ataki wobec obcokrajowców. Pomysłodawczynią jest Sonja Lahnstein-Kandel, która chcąc przeciwdziałać ksenofobii i rasizmowi założyła przy pomocy nielicznych firm Stowarzyszenie step21.

Czym jest step21?

Założenia organizacji są proste: wzmocnienie wiary we własne możliwości ma pomóc młodzieży w odnalezieniu się w społeczeństwie, szerzenie tolerancji ma sprawić by było ono otwarte, a zachęta do zaangażowania społecznego pokazać, iż walka o słuszną sprawę może zmieniać świat.

Co robi step21?

Obszarów, w których działa stowarzyszenie jest wiele. Członków fundacji, utrzymującej się współcześnie jedynie z datków, spotkać można w szkole podczas organizacji workshopów poruszających różne tematy - od tolerancji po prawa człowieka. Dla twórców projektu najważniejsze jest, jednak, zaangażowanie młodzieży w pracę socjalną i integrację.

Najważniejszymi przedsięwzięciami step21 są bez wątpienia dwa projekty. Jeden z nich to strona internetowa, mająca uczyć bezpiecznego poruszania się w świecie internetu oraz, co najważniejsze - mówić o tym, jak wyglądać ma dyskusja pomiędzy użytkownikami internetu, by obecny w niej był szacunek dla drugiej osoby.

Kolejną ideą, która wcielana jest w życie jest pomysł wydawania gazety mającej wypełniać luki prasowe okresu narodowego socjalizmu. "Weiße Flecken" ("Białe plamy"), jak nazywa się czasopismo, tworzone jest przez uczniów z czterech krajów: Niemiec, Austrii, Polski oraz Czech.
W najnowszym wydaniu gazety przeczytać możemy m.in. o historii praw człowieka, o 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego czy o propagandzie narodowosocjalistycznej w III Rzeszy.

Zrelacjonowano również spotkanie ze świadkami historii, zorganizowane również z inicjatywy step21. Młodzi ludzie z Polski i Niemiec mieli w ramach tego projektu szansę na rozmowę z osobami, które przeżyły to, co oni sami znają z podręczników historii.

O swych przeżyciach opowiadała m.in. pani Ursula Suhling, autorka książki "Dlaczego nie wyemigrowaliście?", w której próbuje wyjaśnić, dlaczego jej rodzina, mimo żydowskiego pochodzenia, nie opuściła Niemiec w czasie prześladowań, już przed wojną.

step21 realizuje także całą masę innych projektów, jak choćby "Poszukiwanie Autorytetu Współczesności", w ramach którego niemiecka młodzież poszukiwała osób mogących uchodzić dziś za autorytety.

Jak zachęcić młodzież do tego działania, w epoce internetu, używek oraz gier komputerowych?
"Dla naszych projektów charakterystyczne jest to, że są one zorientowane na pracę w grupach i na sukces" - twierdzą twórcy step21. W ten sposób jest, z pewnością, łatwiej pracować z młodzieżą - kontakt z rówieśnikami jest przecież ważny dla każdego młodego człowieka.

"Nasz program opiera się na tematach z życia codziennego dzieci i młodzieży. Jego istotnymi elementami są boksy medialne, jak również rozmaitość projektów i konkursów" - wszystko to, by dzięki młodym ludziom różnych narodowości móc "kształtować XXI wiek".

Step21 istnieje od 10 lat, dzięki wszelkiego rodzaju konkursom, projektom, workshopom udało mu się dotrzeć do ponad 900 tysięcy młodych ludzi. Inicjatywę wspierają znane osobistości i firmy. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objął prezydent Niemieckiej Republiki Federalnej, pan Horst Köhler.

Siedziba fundacji mieści się w Hamburgu.
Więcej przeczytać można na oficjalnej stronie fundacji: step21.de

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto