Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16733 miejsce

W rawskiej podstrefie ŁSSE firmy wyrastają jak grzyby po deszczu

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-05-19 09:47

Na 15 ha należących do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Rawie ulokowały się już cztery firmy. Razem zainwestują ponad 70 mln zł i stworzą ponad 300 miejsc pracy. Wczoraj produkcję rozpoczęła pierwsza z nich: quick mix z kapitałem niemieckim. Zakład quick mix produkuje suche zaprawy murarskie. Rocznie sprzedaje ich ponad 1,5 mln ton.

- Wybraliśmy Rawę ze względu na warunki, jakie dawała strefa, i bliskość dużych rynków, czyli Warszawy i Łodzi - mówi Eugeniusz Maksim, prezes quick mix Polska. - Dodatkowym atutem jest dobra współpraca z lokalnymi władzami.

Rawski zakład quick-mix powstał na 3 ha gruntów. Blisko 56-metrowa wieża technologiczna, na której umieszczone są silosy do mieszania zapraw budowlanych, góruje nad miastem. Firma zainwestowała w Rawie blisko 25 mln zł. Zatrudniła już pierwszych kilkunastu pracowników. Roczna produkcja w pierwszym etapie planowana jest na ponad 120 tys. ton rocznie, ale firma nie wyklucza zwiększenia produkcji do 230 tys. ton rocznie. Pociągnie to za sobą wzrost zatrudnienia.

Firma quick-mix jest częścią niemieckiego holdingu Sievert AG & Co, który działa na rynku międzynarodowym od ponad 85 lat. Filia w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, została założona w 1997 r.

- Niemieckiemu sektorowi budowlanemu od 10 lat nie wiedzie się najlepiej. Nawiązaliśmy współpracę z Rosją, działamy na Ukrainie i w Czechach, ale rynek polski jest dla nas najważniejszy - przyznaje Hans Wolf Sievert, prezes holdingu.

Quick mix jako pierwszy zainteresował się strefą ekonomiczną w Rawie. Kusiło go położenie strefy i bliskość trasy Warszawa - Katowice. Na przeszkodzie stawała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, która nie wyrażała zgody na wybudowanie zjazdu. A właśnie odpowiednia droga dojazdowa była warunkiem ulokowania pieniędzy w Rawie. - Żeby zachęcić inwestorów, sami zbudowaliśmy drogę dojazdową - mówi Józef Matysiak, starosta rawski.

Równoległa do trasy katowickiej droga dojazdowa była atutem. Dzięki niej działki w ŁSSE rozeszły się jak świeże bułeczki. Oprócz quick mix swoje zakłady budują jeszcze trzy firmy.

Firma MGL produkująca meble i regały do sklepów wielkopowierzchniowych kupiła 4 ha i zarezerwowała kolejne 3 ha. Zainwestuje 15 mln zł, docelowo ma dać pracę 100 osobom. Firma chce uruchomić produkcję jeszcze w tym roku. Podobne plany ma FAM - Cynkowanie Ogniowe. Na blisko 3 ha jeszcze w tym roku stanie fabryka, w której będą konstrukcje budowlane powlekane cynkiem. Firma zatrudni 100 osób i zainwestuje 15 mln zł.

Impel Perfekta, lider w świadczeniu usług pralniczych, chce w Rawie postawić pralnię przemysłową. Firma kupiła 2,5 ha ziemi. Zainwestuje 13 mln zł i zatrudni około 100 osób.

- Zainteresowanie działkami na terenie rawskiej podstrefy jest bardzo duże - mówi starosta Matysiak. - Mam nadzieję, że kolejnym inwestorem będzie firma irlandzka. Prowadzimy z nią rozmowy o jedenastohektarowej działce.
Edyta Cieślak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.