Facebook Google+ Twitter

W rocznicę Grunwaldu będzie się działo w Szczakowej

Tradycyjnie w połowie lipca w Szczakowej, odbywa się festyn rodzinny "W rocznicę Grunwaldu", będący częścią obchodów rocznicy wielkiego zwycięstwa polskiego oręża. Nie inaczej będzie w tym roku.

W sobotnie popołudnie z pewnością nie zabraknie średniowiecznych pojedynków / Fot. Marek IwaniszynTegoroczny festyn odbędzie się już w najbliższą sobotę. Impreza organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu na stałe wpisała się w kalendarz jaworznickich wydarzeń kulturalnych. W tym roku odbędzie się już po raz siódmy.

W sobotnie popołudnie z pewnością nie zabraknie średniowiecznych pojedynków / Fot. Marek IwaniszynFestyn rozpocznie o godzinie 17, oficjalna inauguracja, po której organizatorzy zapraszają na występ lokalnego zespołu śpiewaczego "Dobrzanki" oraz chóru "Jawor". Następnie, przy dźwiękach "Bogurodzicy", odbędzie się przemarsz Drużyny Wojów. Ubrani w średniowieczne stroje rycerze przybliżą zwyczaje, obyczaje i codzienne życie średniowiecznego wojownika, zaprezentują broń z czasów pierwszych Jagiellonów, oraz zainscenizują turniej rycerski.

Z pewnością długa kolejka ustawi się przy stanowisku do malowania twarzy / Fot. Marek IwaniszynDrużyna Wojów będzie zabawiać mieszkańców w przerwach między występami muzycznymi. Jaworznickiej publiczności zaprezentują się: Barbara Szwed, grupa "Aselon", a gwiazdą wieczoru będzie zespół muzyki country - "Konwój".

Na scenie zaprezentują się lokalne zespoły śpiewacze / Fot. Marek IwaniszynDzięki straży pożarnej, która użyczy wozu z drabiną, każdy śmiałek będzie mógł spojrzeć na Jaworzno z dużej wysokości. Firma Avon, podobnie jak rok temu pomaluje twarze dzieciaków. Na najmłodszych czekać będzie również pracownia plastyczna.

Pomnik Grunwaldu w Jaworznie (Szczakowa) / Fot. Marek IwaniszynOficjalne uroczystości odbędą się w niedzielne przedpołudnie. O godzinie 11 pod najstarszym w mieście Pomnikiem Grunwaldu zostaną złożone kwiaty. Pół godziny później w pobliskim kościele p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej odbędzie się uroczysta msza święta.

Plan imprezy:

Sobota
17 – 17.10 Powitanie gości przez prowadzącego imprezę Grzegorza Stano – słowo wstępne o tradycji imprezy i jej organizatorach.
17.10 – 17.30 Koncert zespołu śpiewaczego „Dobrzanki”
17.30 – 17.50 Chór „JAWOR” – instr. Helena Lukać
17.50 – 18 Uroczyste otwarcie wejściem orszaku przy wtórze Bogurodzicy /Robert na koniu Baśka oraz Drużyna Wojów/
18 – 18.20 Drużyna Wojów ( I wejście)
18.20 – 19 koncert Barbary Szwed
19 – 19.20 Drużyna Wojów ( II wejście)
19.20 – 19.50 koncert zespołu ASELON
19.50 – 20.10 Drużyna Wojów (III wejście)
20.10 – 21.40 Koncert gwiazdy wieczoru :zespołu country „KONWÓJ”

Wydarzenia poza sceną:
17 – 19.15 Bractwo Rycerskie – konkurencje rycerskie, bicie monety itd.
18 – 20 podziwianie panoramy okolicy z drabiny strażackiej
17 – 19 malowanie twarzy /AVON/
17 – 22 mała gastronomia i stoisko z watą cukrową
17 – 19 pracownie plastyczne domu kultury

Niedziela
11 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldu
11.30 - uroczysta msza w kościele p.w. św. Elżbiety Węgierskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

tak, ta - nasz jaworznicki pomnik został wzniesiony w 1910...;] dzięki temu jest najstarszy w Jaworznie. I ładnie wygląda. Co nie zmienia faktu, że z Jaworzna na grunwaldzie pola kawał drogi jest....;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusy będą jutro?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) dla Jaworzna!
Marku, znalazłam informację, że Wasz obelisk zwieńczony orłem upamiętnia 500 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem.
W tę rocznicę wiele się działo na południu Polski – w Krakowie np. wzniesiono Pomnik Grunwaldzki i po raz pierwszy odśpiewano Rotę.
W 1910 roku także mieszkańcy Żywca postanowili uczcić rocznicę 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem, budując Pomnik Grunwaldzki, Niemcy zburzyli go w 1939, ale został odbudowany (2005).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm... dałem plusa, ale nie został zaliczony... drugi ra nie mogę :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehe Ja nie mieszkam w Jaworznie... i też nie wiem :-) Przeanalizujcie historię Jaworzna... może ktoś z żołnierzy przez niego przechodził.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niop bo widzisz Marcinie. Pola Grunwaldu leżą tak na prawdę w Jaworznie ;P Jak pokopiesz to jeszcze znajdziesz jakąś kosteczkę krzyżaka;P Ale ża okazałego zamku nie ma, to podarowaliśmy tradycje Malborkowi;P

A tak poważnie, to od dłuższego czasu się zastanawiam czemu w JAworznie wystawili taki pomnik? Co ma to wspólnego z naszym miastem? Nie wiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No kto by pomyślał :) heh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.