Facebook Google+ Twitter

W rocznicę wyzwolenia Gdyni

W miniony piątek, w 69. rocznicę zakończenia walk o Gdynię, założono kwiaty przy Płycie Marynarza Polskiego. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym.

 / Fot. Materiał 3. FO MW RP69 lat temu Gdynia została zajęta przez wojska sowieckie oswabadzając miasto z okupacji niemieckiej. Wcześniej, 23 marca 1945 roku wojska II Frontu Białoruskiego zajęły Sopot, rozdzielając tym sposobem wojska niemieckie skoncentrowane w Gdyni i Gdańsku. Szturm na Gdańsk rozpoczął się 30 marca, a wyniku walk znaczna część śródmieścia została zniszczona. Zaś Gdynia została zdobyta niemal bez strat.

W czasie wojny Gdynia była ważnym portem dla niemieckiej Kriegsmarine. W mieście tym działał też Tajny Hufiec Harcerzy, którego członkowie wykonali dokładny plan umocnień i stanowisk obronnych. Harcerze przedostali się przez front i dostarczyli plany do dowództwa wojsk sowieckich. Dzięki planom można było prowadzić walkę tak, by miasto jak najmniej ucierpiało.

W rocznicę tamtych wydarzeń na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego złożono kwiaty, oddając hołd poległym w wyzwalaniu miasta. W uroczystości wzięli udział marynarze z 3. Flotylli Okrętów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No i proszę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy dojechałem do Gdyni z pod Szczecina na rowerze, byłem w pełni zaskoczony. Zapomniałem wziąć ze sobą lupę. W Gdyni nie można znaleźć na ulicy papierków lub rzuconych petów po papierosach.
Chyba jedyne w Polsce tak czyste miasto?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.