Facebook Google+ Twitter

W roku 2010 mija 100 Lat od ustanowienia święta Dnia Kobiet

W poniedziałek 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przez lata w Polsce Ludowej obchodzono to święto z wielką pompą, dobrze pasowało ono do panującej socjalistycznej propagandy. Kobiety dostawały goździki oraz rajstopy.

Drzewo akacji srebrzystej - Mimozy, w wielu krajach symbol Dnia Kobiet. / Fot. Fot.Isabella DegenDzień Kobiet miał swoje korzenie już w starożytnym Rzymie. Tego dnia zamężne, wolno urodzone kobiety, otrzymywały od swoich mężów prezenty i podarki, i obdarzane były szczególną uwagą.

Niewolnice również otrzymywały prezenty od swoich mężów, tego dnia pozwalano im odpoczywać. Rzymianki przyodziane w swoje najlepsze ubrania, z wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy (strażniczki domowego ogniska).

Idea tego święta ma długą i piękną tradycję. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki, dla upamiętnienia strajku kobiet w 1908 roku w Nowym Jorku.

Rok później w Kopenhadze, Międzynarodówka Socjalistyczna zdecydowała ustanowić ten dzień świętem jako wyraz społecznego poparcia dla powszechnych praw kobiet. Dzień 8 marca obchodzony jest na pamiątkę uczczenia ofiar strajku robotnic w Rosji. Jest on obecnie powszechnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Włoszech, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Meksyku, Malcie, Francji, Szwecji, Danii, Finlandii, Grecji, Islandii, Polska, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Litwie, Laosie, Izraelu, Indiach, Uzbekistanie, Wietnamie, na Cyprze, w Chile i Zambii.

Szczególnie uroczyście obchodzi się ten dzień w dawnych republikach Związku Radzieckiego; Białorusi, Ukrainie, Litwie i innych. Organizuje się konferencje propagujące społeczną i polityczną rolę kobiet w nowoczesnym społeczeństwie. Kobiety manifestują swoje prawa do równości na rynku pracy i w sferze finansowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

No i Andrzej sprecyzował: "Dlatego słuszne jest - że to "święto z goździkiem" zostało zniesione. Kobietom należy się nasza miłość, przyjaźń i szacunek przez 365 dni w roku, a nie przez jeden dzień ; ))
Pozdrawiam"
I ja taż pozdrawiam wszystkie kobiety. A skoro przez 365 dni, wszystko na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co innego jest: szacunek & kochanie kobiet, jak również szacunek wobec tradycji (rzymskich ) tego świąta;
A co innego wykorzystywanie jednego dnia w roku (przez partie socjalistyczne najczęściej) jako "święta kobiet" przez męski szowinizm!
Dlatego słuszne jest - że to "świeto z goździkiem" zostalo zniesione. Kobietom należy się nasza miłość, przyjaźń i szacunek przez 365 dni w roku, a nie przez jeden dzień ; ))
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam Wszystkie Świętujące a Zapracowane Codziennie Panie.SZACUNEK NALEŻY SIĘ WAM PRZEZ LATA CAŁE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje za życzenia, Linki i komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

proponuję też poczytać http://www.kasakobiet.oai.pl/index.php

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne życzenia dla Pań.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.03.2010 09:38

Z najlepszymi życzeniami - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli mimozami... wiosna się zaczyna. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczności z okazji Dnia Kobiet :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.