Facebook Google+ Twitter

W roku astronomii każdy może mieć własny teleskop!

Chyba każdy z nas chciałby spojrzeć w nocne niebo okiem uzbrojonym w lornetkę, lunetę czy teleskop. Jednak ceny tych urządzeń skutecznie odstraszają miłośników amatorskich obserwacji astronomicznych. Jednak nadarza się okazja aby to zmienić.

Logo Międzynarodowego Roku Astronomii / Fot. http://astronomy2009.orgW roku 2009 mija 400 lat od pierwszych obserwacji teleskopowych, jakich dokonał Galileusz na swoim instrumencie. Poświęcenie tego roku w szczególności astronomii, to inicjatywa zaproponowana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Została ona poparta przez UNESCO. Decyzją ONZ rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Jest to nie lada wyzwanie dla różnego rodzaju organizacji astronomicznych z całego świata. Nadarza się bowiem niezwykła okazja do większego zainteresowania ludzi tym, co dzieje się ponad naszymi głowami, a co za tym idzie, spopularyzowania nauki w ogóle.

Już ponad 110 krajów - w tym Polska - przyłączyło się do obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii. Wśród akcji zaplanowanych na ten rok pojawił się niezwykły projekt o nazwie Galileoscope.

Portret Galileo Galilei (Galileusza) autorstwa Ottavio Leoni / Fot. Wikipedia.pl / Public domain

Czym jest projekt Galileoscope?


Jak powiedział dla Wiadomości24.pl dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN dr hab. Lech Mankiewicz - celem akcji jest zaprojektowanie i rozpowszechnienie prostej i taniej, dobrej jakości lunety do obserwacji nieba. Na cześć Galileusza, który 400 lat temu skierował swoją lunetę w niebo, projekt nazwano Galileoscope (po polsku Galileoskop).

Okazuje się, że luneta ta rzeczywiście będzie bardzo tania. Koszt jednego egzemplarza będzie wynosić około 10 dolarów. Tak niska cena to efekt tego, iż Galileoskop zamawiany będzie w setkach tysięcy egzemplarzy.
- W Polsce Galileoskopy powinny rozbudzić zainteresowanie młodzieży i dorosłych przyrodą i zachęcić do samodzielnych obserwacji nieba. W programie nauczania fizyki w liceum, w zakresie ogólnym, tym przeznaczonym dla wszystkich, ważną rolę odgrywa wiedza o Układzie Słonecznym. Galileoskopy w szkołach pozwolą uczniom na samodzielną konfrontację podręcznikowej wiedzy z obserwacjami. Podkreślamy, że w tym celu należy opracować zestaw "ćwiczeń", czyli obserwacji z wykorzystaniem Galileoskopu - powiedział dr Mankiewicz.

Galileusz dzięki swoim obserwacjom odkrył cztery księżyce Jowisza. Od góry: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Obraz ten jest sztuczną kompilacją obrazów księżyców galileuszowych, pokazująca porównanie ich rozmiarów z rozmiarami Jowisza. / Fot. Wikipedia.pl / Public domain

Kto organizuje projekt Galileoscope?


Projekt ten organizowany jest przez komitet obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii, powołany przez Międzynarodowa Unię Astronomiczną. Koordynatorami w Polsce są Jan Pomierny (Astronomia.pl) i Lech Mankiewicz (CFT PAN). - To bardzo ważne, żeby zrozumieć że Galileoskop jest projektowany przez międzynarodowy zespół astronomów i edukatorów - powiedział Mankiewicz, dodając że podstawowym zadaniem jakie teraz należy wykonać jest rozpowszechnienie informacji o tym projekcie.

- Galileoskopy najłatwiej będzie zakupić składając zamówienie zbiorcze, powyżej 100 sztuk. Uzyskanie Galileoskopu w sprzedaży detalicznej będzie trudne, o ile nie znajdzie się w Polsce firma zainteresowana ich dystrybucją na zasadzie zakupu hurtowego i rozprowadzenia Galileoskopów w handlu detalicznym. Należy więc tłumaczyć i motywować np. organy prowadzące szkoły (gminy, starostwa powiatowe i urzędy wojewódzkie) aby organizowały zakup Galileoskopów dla szkół działających na ich terytorium - zaznaczył doktor.

Obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Rok Astronomii to doskonała okazja nie tylko do popularyzowania astronomii czy nauki w ogóle, ale również okazja do zaopatrzenia się w sprzęt, który do tej pory dla wielu z nas był całkowicie nieosiągalny pozostający w sferze marzeń. Druga taka szansa może już nigdy się nie przytrafić. Przebieg przygotowań do roku astronomii na bieżąco opisywany jest na stronie http://astronomy2009.org (niebawem wystartuje także polski serwis - http://www.astronomia2009.pl - na razie jest tam dostępna tylko zapowiedź filmowa).

Więcej informacji o programie Galileoscope można znaleźć TUTAJ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ciekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, nie będzie za darmo, mój błąd. Chociaż dalej liczę na możliwość otrzymania lunety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ciekawe informacje, Ja pisze się na lunetę za 10 dolarów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raz, że nie jest napisane a dwa to w detalu pewnie tego nie będzie a jezeli już to przynajmniej pięciokrotnie droższe (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale tu nigdzie nie pisze że za darmo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za darmo? Poczekamy, zobaczymy... Dobrze, że Rok Astronomii przypada w 2009, a nie w 2010 roku, dzięki temu będę miał możliwość sprawdzenia na własnej skórze tej darmowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.