Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rosję można tylko wierzyć. Recenzja książki "Myśli o Rosji"

Izabela Rególska
Izabela Rególska
"Myśli o Rosji...i nie tylko" Adama Daniela Rotfelda
"Myśli o Rosji...i nie tylko" Adama Daniela Rotfelda Okładka książki
Nawet Putin automatycznie cytuje wiersz Tiutczewa zaczynający się od słów "Nie sposób pojąć jej rozumem", odpowiadając Sarkozemu, gdy ten wyznaje, iż chciałby Rosję lepiej poznać. I podobnie chciałoby się rzec po przeczytaniu książki Adama Daniela Rotfelda.

Adam Daniel Rotfeld doświadczył w swoim życiu wiele przeżyć podczas II Wojny Światowej, np. gdy zakonnicy ukrywali go przed Niemcami w klasztorze w Uniejowie. Również już po wojnie, gdy miewał wiele przykrości ze strony władz Polski Ludowej i ZSRR, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Przez długi czas zajmował się kwestią niemiecką, ale jak mówi: nie był w stanie zrozumieć poprzez żadną teorię naukową wszystkich okropności, jakie Niemcy czynili podczas wojny. Zajął się więc tematyką rosyjską i mimo jej złożoności, wydaje się, iż tym razem całkiem dobrze sobie poradził. Napisał książkę o współczesnej Rosji. O pozytywnym, ale jednocześnie obiektywnym spojrzeniu na rozwijający się kraj, budzący się do życia po upadku ZSRR. Kraj, który trudno jest zrozumieć, ale trzeba próbować i wierzyć, że to kiedyś nastąpi.

Książka "Myśli o Rosji...i nie tylko" jest antologią esejów autora, jakie się ukazały w prasie, ale również wywiadów z samym Rotfeldem zrealizowanych przez dziennikarzy prasowych. Autor uporządkował je w ogólne rozdziały, dokładnie opisujące rzeczywistość rosyjską. Większość artykułów jest nieco przedawnionych, ale mimo to całkiem dobrze przedstawiają współczesną politykę i strategię przywódców rosyjskich. Aby w ogóle zacząć czytać tę pozycję, należałoby cokolwiek wiedzieć o Rosji i o jej stosunkach międzynarodowych, głównie z sąsiadami, z Polską, z podległymi republikami i z tymi, które już się od Rosji oddzieliły, z NATO, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Nie jest więc to książka do poduszki, ani nawet do poczytania w fotelu z kubkiem gorącej czekolady w ręku.

Rotfeld wykazuje, iż Rosja ciągle jeszcze jest w okresie zmian. Wcześniej carska, a później bolszewicka, buduje dopiero nową tożsamość, której nigdy nie miała. Metodą prób i błędów Rosja próbuje ją sobie dopiero stworzyć, korzystając z ideologii Zachodu, ale też nie zapominając o swoim dziedzictwie i swojej złożoności. Autor "Myśli o Rosji" wierzy, że ten kraj nie ma przesłanek mocarstwowych, nawet broni Putina po tym, co powiedział w kwietniu 2005 roku, iż największą katastrofą XX wieku, był rozpad Związku Radzieckiego i mówi, że Putin zapewne się przejęzyczył. Istnieje tam mit heroicznego Stalina, a Putin głośno mówi o tym, że Rosja jest sukcesorem Związku Radzieckiego. Tak również uważa reszta rosyjskiego społeczeństwa. Rotfeld widzi w postępowaniu przywódców Rosji powolne odchodzenie od tego typu myślenia. Stopniowo Miedwiediew i Putin demontują ten obraz z opinii swoich rodaków. To kolejny element dopiero co kształtującej się tożsamości tego kraju.

Czytaj dalej --->

Mimo to Rosja nadal jest pełna absurdów, niewydolności procedur Państwowych i oparta głównie na charyzmie Putina i jego skuteczności. Rosja, ale również Putin, mają skłonności do myślenia o różnych sprawach, jak o teoriach spiskowych. Z tym niewiele da się zrobić, gdyż przez wiele lat społeczeństwo rosyjskie było silnie wdrażane tego typu myślenie o wrogach ich narodu, tak charakterystyczne dla krajów za "żelaznej kurtyny". Ludzie, którzy funkcjonowali w czasach stalinowskich powoli wymierają, stąd Rosja powoli się zmienia i ma na to dużą szansę.

Zaznaczyć tu trzeba wyraźnie: "Myśli o Rosji" nie są książką podróżniczą ani kulturoznawczą. Traktuje ona raczej o problemach współczesnej Rosji i jej ideologii, sprawach państwowych i dotyczących bezpieczeństwa. Jest to ogólny pogląd na sprawy rosyjskie, a nie spis całej wiedzy autora o tym kraju. Książka mówi też o wielu ciągle gorących tematach, takich jak tragedia prezydenckiego samolotu czy kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego, NATO itd. z perspektywy znawcy problemów Rosji, byłego Ministra Spraw Zagranicznych i współprzewodniczącego Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Czy książka Rotfelda wyczerpuje temat? Oczywiście, że nie. Rosja to organizm złożony, jak najbardziej skomplikowana maszyna, która jest ciągle modernizowana.

Tytuł: "Myśli o Rosji…i nie tylko"
Autor: Adam Daniel Rotfeld
Wydawnictwo: Świat Książki, Warszawa 2012

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto