Facebook Google+ Twitter

W Rudzie na Górnym Śląsku… Saga rodu i historia przemysłu

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zaprezentowano czytelnikom książkę Stanisława Stryja pt. „W Rudzie na Górnym Śląsku, czyli Zakład Górniczy „Mikołaj” Hrabiego Franciszka Ballestrema”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiRudzianie, a zwłaszcza pasjonaci przeszłości miasta, mają powody do zadowolenia. To już 7. pozycja z cyklu wydawniczego „Biblioteczka Rudzka”, zainicjowanego w 2006 roku przez Oficynę Wydawniczo-Usługową „Beniger Media”. Jej właścicielką jest Barbara Wystyrk-Beniger, radna, w przeszłości znana dziennikarka lokalnej prasy. Do wydania publikacji przyczynił się w istotny sposób Jan Wyżgoł. Spotkanie poprowadził Krzysztof Gołąb.

Stanisław Stryj, autor cennej monografii, urodził się, mieszkał i pracował w Rudzie Śląskiej. Pracował od 1959 roku w kopalni „Walenty – Wawel”, zajmując się urządzeniami elektroenergetycznymi. W składzie nieistniejącej już kopalni funkcjonowała także Elektrownia „Mikołaj” oraz Szyb „Mikołaj”, na początku XX wieku wchodzące w skład „Graf Franz Grube”. To temu zakładowi Stanisław Stryj poświęcił 5 lat wysiłku, gromadząc materiały, spisując wspomnienia, wertując zbiory biblioteczne i archiwalne.

Efekt tej pasji jest niebywały – interesująca relacja o dziejach górnictwa oraz towarzyszącego mu przemysłu na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej, dawniej odrębnej miejscowości, o przemysłowej, budowlanej i socjalnej działalności rodu Ballestremów, o wprowadzanych unikatowych rozwiązaniach technicznych. Stanisław Stryj zna się na starych urządzeniach elektrycznych i ze swadą potrafi o nich opowiadać. Prowadzi więc czytelników przez sieci przesyłowe liczące dziesiątki kilometrów, rozdzielnie, transformatory, szyny, pola sprzęgłowe, o których piszący te słowa laik nie ma bladego pojęcia.

Czytaj też relację z rudzkiej Industriady

Cześć opracowania poświęcona jest zwyczajom i obyczajom zawodowym i pozazawodowym dawnych mieszkańców Rudy, pracownikom górnictwa.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana zdjęciami i reprodukcjami wykonanymi przez autora oraz udostępnionymi ze zbiorów rodzinnych, głównie Pielerów i Ballestremów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piotrze! a ja zazdroszczę Tobie, w Bytomiu! tam sie dzieje jeszcze więcej! Albo moze nie zazdroszcze, gdyz nie moglbym wszedzie bywac i dopiero bym żalował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To się dzieje za miedzą, aż zazdroszczę takich spotkań, no i takiej Oficyny Wydawniczej. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.