Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rudzie na Górnym Śląsku… Saga rodu i historia przemysłu

Redakcja
Adam K. Podgórski
W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zaprezentowano czytelnikom książkę Stanisława Stryja pt. „W Rudzie na Górnym Śląsku, czyli Zakład Górniczy „Mikołaj” Hrabiego Franciszka Ballestrema”.

Rudzianie, a zwłaszcza pasjonaci przeszłości miasta, mają powody do zadowolenia. To już 7. pozycja z cyklu wydawniczego „Biblioteczka Rudzka”, zainicjowanego w 2006 roku przez Oficynę Wydawniczo-Usługową „Beniger Media”. Jej właścicielką jest Barbara Wystyrk-Beniger, radna, w przeszłości znana dziennikarka lokalnej prasy. Do wydania publikacji przyczynił się w istotny sposób Jan Wyżgoł. Spotkanie poprowadził Krzysztof Gołąb.

Stanisław Stryj, autor cennej monografii, urodził się, mieszkał i pracował w Rudzie Śląskiej. Pracował od 1959 roku w kopalni „Walenty – Wawel”, zajmując się urządzeniami elektroenergetycznymi. W składzie nieistniejącej już kopalni funkcjonowała także Elektrownia „Mikołaj” oraz Szyb „Mikołaj”, na początku XX wieku wchodzące w skład „Graf Franz Grube”. To temu zakładowi Stanisław Stryj poświęcił 5 lat wysiłku, gromadząc materiały, spisując wspomnienia, wertując zbiory biblioteczne i archiwalne.

Efekt tej pasji jest niebywały – interesująca relacja o dziejach górnictwa oraz towarzyszącego mu przemysłu na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej, dawniej odrębnej miejscowości, o przemysłowej, budowlanej i socjalnej działalności rodu Ballestremów, o wprowadzanych unikatowych rozwiązaniach technicznych. Stanisław Stryj zna się na starych urządzeniach elektrycznych i ze swadą potrafi o nich opowiadać. Prowadzi więc czytelników przez sieci przesyłowe liczące dziesiątki kilometrów, rozdzielnie, transformatory, szyny, pola sprzęgłowe, o których piszący te słowa laik nie ma bladego pojęcia.

Czytaj też relację z rudzkiej Industriady

Cześć opracowania poświęcona jest zwyczajom i obyczajom zawodowym i pozazawodowym dawnych mieszkańców Rudy, pracownikom górnictwa.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana zdjęciami i reprodukcjami wykonanymi przez autora oraz udostępnionymi ze zbiorów rodzinnych, głównie Pielerów i Ballestremów.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto