Facebook Google+ Twitter

W Rudzie Śląskiej niepełnosprawni będą głosować

W Rudzie Śląskiej wagę problemu głosowania w wyborach przez osoby niepełnosprawne oraz jego znajomość wśród urzędników usiłowało zgłębić Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw i Organizacja Pożytku Publicznego, działające od siedmiu lat w sferze spraw społecznych i obywatelskich

Ruda Śląska, z liczbą mieszkańców powyżej 140 tysięcy, lokuje się na 24 pozycji listy największych pod względem ludności miast Polski, jest także jednym z największych miast Górnego Śląska. Na wspomnianej liście wyprzedzają ją tylko Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Bytom i Zabrze.

Prowadzony w sposób systematyczny stały spis wyborców zawiera aktualnie około 117 tysięcy nazwisk osób uprawnionych do glosowania. Ilu z nich jest osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi lub w podeszłym wieku, a więc dotkniętych przypadłościami, które uniemożliwiają lub utrudniają realizowanie czynnego prawa wyborczego – nie wiadomo. Można szacować, że wcale niemało, gdyż problemy te dotykają ludzi w całej Polsce. / Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest z dostępnością lokali wyborczych dla wszystkich wymienionych kategorii osób. W Rudzie Śląskiej w czasie najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie funkcjonowało 80 punktów do głosowania, w tym 75 zwykłych i 5 zamkniętych, tworzonych w szpitalach i placówkach opiekuńczych.

Od lat, a raczej należałoby rzec od wielu wyborów, obwodowe komisje wyborcze działają w tych samych obiektach, głównie szkołach, przedszkolach, przychodniach zdrowia, na co dzień dostępnych dla osób niepełnosprawnych, także z dysfunkcjami układu ruchowego. Pełnomocnik prezydenta miasta ds. organizacji wyborów Andrzej Piotrowski twierdzi, że bez mała wszystkie te punkty przystosowanego są do umożliwienia głosowania osobom niepełnosprawnym. Lokale wyborcze mieszczą się na parterze, a na wyższych kondygnacjach wtedy, gdy zainstalowane są windy osobowe.

Od kilku tur wyborów w Rudzie Śląskiej, władze miasta świadczą konkretną pomoc mieszkańcom, którzy samodzielnie nie mogą dotrzeć do lokali wyborczych. - Ośrodek Dyspozycyjny Prezydenta Miasta dysponuje
dwoma samochodami przystosowanymi do transportu osób niepełnosprawnych, zaopatrzonymi w wózki inwalidzkie i podnośniki do wózków - informuje Andrzej Piotrowski i dodaje - Transport do lokalu i z powrotem odbywa się bezpłatnie. Pomagają w tym harcerze. Już kilka tygodni wcześniej rozwiniemy akcję informacyjną. Osoby zamierzające skorzystać z takiej dogodności będą mogły zatelefonować do ODP i umówić się na konkretną godzinę.

Andrzej Piotrowski przypomina też o innej pomocnej regulacji prawnej wynikającej z ordynacji wyborczej:
- Osoby, które znalazły się na liście wyborców w obwodzie, którego lokal jest według nich da nich niedostępny, mogą wystąpić z wnioskiem do prezydenta miasta o przypisanie ich do innego, odpowiadającego im pod tym względem obwodu - twierdzi pełnomocnik. - Decyzje podejmowane są bez wszelkiej zwłoki, a pracownicy Wydziału Spraw Osobowych dokonują natychmiast wszelkich związanych z tym powinności proceduralnych. Skreślają nazwisko w pierwotnym spisie wyborców, a dopisują we wskazanym obwodzie.

Wciąż otwarty pozostaje sposób glosowania przez osoby niewidome. Powszechną w całym kraju praktyką komisje wyborcze przymykają oczy na fakt dokonywania skreśleń przez towarzyszącym im opiekunów. Tak jednak nie powinno być, o czym poucza skarga pewnego rudzianina. Pan ów zaskarżył kiedyś niemożność osobistego oddania głosu, motywując swój żal odmiennymi od żony poglądami politycznymi. Ona bowiem była sympatyczką partii X, natomiast on Y. - Miłość – miłością i zaufanie - zaufaniem, ale nie ma stuprocentowej pewności, na kogo „ślubna” ostatecznie zagłosowała - twierdził.

Rzecz wydaje się śmieszną, ale jest poważna. Andrzej Piotrowski wystąpił więc do Państwowej Komisji Wyborczej z wnioskiem, aby część kart do głosowania została wykonana drukiem brajlowskim, co przecież nie jest żadnym problemem technicznym. - Każda komisja wyborcza powinna dysponować kilkoma egzemplarzami takich formularzy, a jeśli nie one, to przynajmniej komisje wojewódzkie, do których na żądanie określonego wyborcy mogą być dostarczone - tłumaczy.

Możemy mieć więc pewność, że w Rudzie Śląskiej myśli się już teraz więcej o niepełnosprawnych niż kiedyś, a władze starają się umożliwić udział w najbliższych wyborach wszystkim niepełnosprawnym i innym osobom o ograniczonych możliwości przemieszczania się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.03.2009 13:47

Pomysł z kartami do głosowania napisanymi brajlem jest jak najbardziej słuszny i jeśli chodzi o koszty w skali kraju są one pomijalne, więc jak najbardziej od ręki do zrealizowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.