Facebook Google+ Twitter

W Rudzie Śląskiej powstała największa elektrownia słoneczna na Śląsku

W rozwoju energii odnawialnej, Polska na tle Europy pozostaje daleko w tyle. Ale zaczyna być widoczne przyspieszenie w tej dziedzinie. W różnych częściach kraju powstaje coraz więcej takich inwestycji.

Budowane są w kraju nowe siłownie m.in. wiatrowe, słoneczne, na biomasę i wodne. Ostatnio powstała największa na Śląsku elektrownia słoneczna w Rudzie Śląskiej. Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza prąd, zamontowana została na dachu zbiornika wody, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW). Nie jest to jedyna tego typu śląska inwestycja. Pierwszą użytkową instalację fotowoltaiczną, w województwie śląskim, zamontowano na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie.

Oficjalne otwarcie elektrowni fotowoltaicznej, należącej do największych tego typu obiektów w Polsce, planowane jest na najbliższy wtorek. Koszty inwestycji - blisko 4,5 mln zł, pokryły w zdecydowanej większości - blisko 4 mln złotych - środki unijne.

Elektrownia słoneczna w Rudzie Śląskiej, zajmująca powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli około półtora boiska piłkarskiego, dostarczy odbiorcom rocznie około 300 megawatogodzin energii - podaje serwis WyborczaBiz. To wystarczająca ilość energii do zasilania w prąd elektryczny, "przez cały rok, około stu gospodarstw domowych" - wyjaśnił przedstawiciel GPW.

Zbiornik wody zainstalowany w Rudzie Śląskiej, zaopatruje w wodę, kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego miasta i okolic. Dzięki instalacji słonecznej, zamontowane tam pompy, będą mogły działać niezależnie od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. Na wypadek przerwy w dostawach prądu z sieci, co w najbliższych latach może być częste - będą automatycznie napędzane energią słoneczną.

Przedstawiciele GPW podkreślają, że śląska inwestycja fotowoltaiczna dowodzi, iż elektrownie słoneczne nie muszą być domeną terenów mniej zurbanizowanych, czy też rolniczych, głównie w centralnej i północnej Polsce. Przedsięwzięcie inwestycyjne zrealizowano w sercu aglomeracji śląskiej - w mieście, w którym znajduje się najwięcej czynnych kopalni węgla kamiennego.

Zbiornik oddziału sieci magistralnej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Rudzie Śląskiej-Czarnym Lesie, gdzie zamontowano instalację słoneczną, to nie tylko największa na Śląsku elektrownia słoneczna i jedna z największych tego typu obiektów w Polsce, ale jest to też jeden z najwyższych punktów śląskiej aglomeracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.