Facebook Google+ Twitter

W Rudzie Śląskiej przybywa pomników

Współautorzy: Barbara Podgórska

Nie tych ze spiżu, granitu, czy betonu, ale żywych, wciąż rosnących i przez to dla wielu ludzi cenniejszych. Przybywa drzew pomnikowych.

Wizja terenowa / Fot. Adam K. PodgórskiDzieje się tak za sprawą wspólnych starań władz samorządowych: urzędu miasta, rady miasta, oraz społeczników z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew.
Stowarzyszenie powstało dokładnie 3 lata temu, w proteście przeciwko temu, że w jednym z największych miast Polski nie ma ani jednego drzewa pomnikowego. Teraz jest już inaczej.

Wiosenną uchwałą radnych ustanowiono w mieście 5 drzew o statusie pomnika przyrody. RTPD złożyło kolejne wnioski. W minionym tygodniu odbyły sie sesje terenowe. Uczestniczyli w nich: radny Tadeusz Grozmani, szef Komisji Gospodarki Komunalnej, Natalia Ostrowska i
Sławomir Żurowski z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, oraz niżej podpisany, prezesujący RTPD. Wszytko przebiegało pod bacznym nadzorem kota Kuby.

Kot Kuba / Fot. Adam PodgórskiDo rangi pomnika przyrody kandyduje lipa drobnolistna, nazwana „Lipą Sobieskiego” rosnąca w Bielszowicach przy ulicy Słonecznej. Ma obwód 336 cm i wysokość blisko 20 metrów. Właściciele posesji państwo Regina i Janusz Gorzelscy są z niej bardzo dumni. Dorodne drzewo, aczkolwiek wiekiem nie sięga w epokę zwycięzcy spod Wiednia, jest naprawdę piękne. W czasie ostatniej wojny na niej ulokowano niemiecki punkt obserwacyjny. Do dziś zostały resztki drutów radiotelegrafisty.

Lipa Kochlowice / Fot. Adam PodgórskiNajstarszymi lipami w całej Rudzie Śląskiej są drzewa rosnące przy kościółku w Kochłowicach, obecnie podniesionym do rangi sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Według przekonania proboszcza, księdza kanonika Jerzego Lisczyka, prawdopodobnie posadzono je w dniu konsekracji świątyni w 1806 roku. Mierzą po około 22 m wysokości i odpowiednio 443 i 323 cm obwodu pierśnicowego.

Aktualnie Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew kończy proces inwentaryzowania i dokładnego mierzenia wszystkich okazałych drzew rosnących na terytorium Rudy Śląskiej. Jest ich kilkadziesiąt. Wszystkie zostaną opisane w książce pt. „Pomniki w drzewa zaklęte”, która do końca roku ukaże się dzięki dofinansowaniu przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W odniesieniu do wielu drzew RTPD przedłoży kolejne wnioski, o objęcie ochroną prawną zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. Radni zapowiadają poparcie inicjatywy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.