Facebook Google+ Twitter

W rytmie Ziemi - poetycki debiut Izabelli Degen

Po opublikowaniu opowiadań, powieści i licznych artykułów przyszedł czas na poezję - najbardziej wymagającą od autora i czytelników formę wypowiedzi. Izabella Degen zadziwiła słuchaczy różnorodnością i aktualnością poetyckich refleksji.

Izabella Degen z organizatorami wieczoru poetyckiego w Klubie Muzyki i Literatury. / Fot. Janina Bieleńko Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, to miejsce z artystyczną duszą. Od chwili założenia, w roku 1959, włodarze Klubu niezmiennie zajmują się propagowaniem muzyki oraz promowaniem literatury. Klub jest także miejscem wystaw malarstwa, grafiki i rzeźby. Tutaj organizowane są wieczory poetyckie, spotkania z pisarzami, konkursy literackie, koncerty muzyczne i recitale wokalne. Wiele zabytkowych instrumentów muzycznych zdobi ściany kameralnej sali. Dumą Dyrektora Klubu, pana Ryszarda Sławczyńskiego, są dwa fortepiany: Steinway model A i Kawai model GS-70 oraz założona w 1999 r. Oficyna Wydawnicza Akwedukt.

W tym szczególnym miejscu, już po raz drugi, mieszkańcy Wrocławia, miłośnicy literatury i muzyki mogli spotkać się z Izabellą Degen, polską pisarką, byłą wrocławianką (absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego) od wielu lat mieszkającą w Niemczech.

W październiku 2008 roku autorka prezentowała książkę "Opowiadania nie z tej wyspy". Obecnie przedstawiła debiutancki tomik poezji "W rytmie Ziemi", wydany przez Akwedukt - Oficynę Wydawniczą Klubu Muzyki i Literatury.

Wieczór poetycki z Izabellą Degen / Fot. Janina Bieleńko Elegancko wydaną książkę zdobią rysunki i reprodukcje obrazów Izabelli Degen, gdyż malarstwo to jej druga pasja. Tych pasji ma więcej. Z powodzeniem uprawia dziennikarstwo, fotografuje a z innych książek, np. z wydanej w 1995 r. powieści "Wygrać siebie", można dowiedzieć się, że także z pasją uczestniczyła w rozgrywkach tenisowych. Lubi jeździć na rowerze, podróżować, obserwować świat w mikro i makro rozmiarze.

Nic zatem dziwnego, że tematyka wierszy dotyka tych sfer życia, w których autorka uczestniczy jako twórca lub obserwator. W tomiku "W rytmie Ziemi" przeczytamy, m.in., poetyckie miniaturki, z lekką nutą erotyzmu, o obrazach (Obraz Podkowińskiego, Krzyk z obrazu E. Muncha) i ekscytującym tańcu (Tango, Flamenco hoy). Salwador Dali - ulubiony artysta Izabelli Degen - zainspirował autorkę do napisania okraszonych dowcipem "komentarzy" do dzieł mistrza (Muchy z obrazu S.Dali, Sen z obrazu S.Dali).

Izabella Degen odpowiada na pytania słuchaczy. / Fot. Janina BieleńkoDyscypliny sportowe, przedstawione w wierszach Rzut młotem, Dyskobol, Bieg na sto metrów, to przykład połączenia wiedzy ze zmysłem obserwacji i refleksji o smaku zwycięstwa i przegranej.
W tomiku nie zabrakło wierszy o tematyce społecznej i o kondycji współczesnego człowieka (Kloszard, Ulica w Bangladore, Prekariusze, Celebryci, Metropolia), o cyberprzestrzeni, która odziera nas z prywatności (Wszechobecni) oraz licznych wersów poetyckiej refleksji nad starością i przemijaniem.

Poranek we Wrocławiu, Wenecja w karnawale, Procesja Wielkiego Tygodnia w Sewilli.... "Tematy leżą na ulicy" - powiedziała autorka do gości, licznie przybyłych do Klubu Muzyki i Literatury w ten dżdżysty, styczniowy wieczór.

Tylko nie każdy, tak jak Izabella Degen, potrafi się po nie schylić i przekuć w interesującą poezję.


Izabella Degen czyta wiersze z debiutanckiego tomiku poezji W rytmie Ziemi. / Fot. Janina BieleńkoNa Ostrowie Tumskim

(fragment)
most zakochanych
zamknięty na kłódki
zardzewiałych już miłości
i rozwianych nadziei
ugina się pod ciężarem
odpowiedzialności
[...]

Prezentacja tomiku wierszy Izabelli Degen "W rytmie Ziemi" i spotkanie z autorką miało miejsce w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, 29 stycznia 2013 roku. Pani Zofia Zbroja, wykonaniem klasycznych utworów na fortepian, uświetniła kulturalne wydarzenie w Klubie. Gospodarzem wieczoru był pan Ryszard Sławczyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do redakcji dotarło dziś 5 egzemplarzy tomiku "W rytmie Ziemi". Autorce, Izabelli Degen, bardzo dziękujemy. Jeden egzemplarz tradycyjnie zachowujemy w redakcyjnym archiwum, jeden pojawi się dziś w Książce za recenzję, a trzy kolejne już wkrótce wręczymy naszym autorom w konkursie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastiko!!! Pozdrowienia dla Was Drogie Panie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

APAJTE - w skrocie- Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe - Towarzystwo Polonijne Autorow, Dziennikarzy i Tlumaczy w Europie , zalozone w Paryzu w 1994 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pragne dodac, ze sukcesy Isabelli wpisuja sie w karty historii Stowarzyszenia APAJTE, ktorego jest Ona aktywnym czlonkiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorce dziękuję za relację z wieczoru poetyckiego tak wszechstronnej osoby jak p. Isabella. Moje uznanie dla obu Pań:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam, uczestniczę w oklaskach i gratulacjach: dla pani Izabeli za twórczość i dla Autorki reportażu - za doniesienie o niezwykłej artystce i Jej sukcesach.
Podbijam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze gratuluję zasłużonego sukcesu Isabel:)
Z pewnością był to wspaniały wieczór, ocieplony Twoją poezją, w której potrafiłaś po mistrzowsku zawrzeć tak wszechstronną tematykę, dotyczącą naszej codziennej egzystencji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doprawdy Isabello, jesteś kobietą renesansu! Wszechstronnie uzdolniona, realizujesz się w dziedzinie kultury z powodzeniem. Gratuluję serdecznie dorobku i życzę wielu jeszcze sukcesów na tej drodze!
Autorce artykułu przybijam 5! Pozdrawiam obie Panie :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorce jak i bohaterce artykułu przesyłam gratulacje i nisko macham kapeluszem do samej ziemi. Szacun, dla Pań.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.