Facebook Google+ Twitter

W Rzeszowie powstanie nowoczesne Centrum Dydaktyczne

Stolica Podkapracia staje się coraz to bardziej atrakcyjnym miastem nie tylko dla inwestorów, ale także dla studentów. Rzeszów, który rozwija się w błyskawicznym tempie, tym razem postawił na naukę.

Rzeszowska Politechnika zapowiada budowę Nowoczesnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i
Biblioteczno - Administracyjnego. Budynek ma stanąć przy al. Powstańców Warszawa, tuż obok kina „Helios”.

Za budowę tego ciekawego architektonicznie budynku odpowiadać będzie firma „Budopol” S.A. z Warszawy. Według zapowiedzi inwestycja obejmie powierzchnię 12 tys. metrów kwadratowych i będzie pełnić wiele funkcji. Znajdą się w niej: biblioteka, sale dydaktyczne, wykładowe oraz rektora i pomieszczenia, które będą służyć administracji uczelni.

Centrum ma się stać pomocą Politechniki w utworzeniu nowych, ciekawych dla studentów kierunków studiów. Uczelnia stawia na rozwój innowacji, dlatego powstaną kierunki, takie jak architektura, biotechnologia, matematyka stosowana oraz fizyka w zastosowaniu technicznym.

Głównym obiektem, który będzie się „rzucał w oczy” ma być aula o kulistym kształcie, w której jednocześnie zasiądzie nawet 450 osób. Nowością będzie podziemny garaż, który pomieści 230 samochodów. Cały projekt Centrum powstał w biurze projektów budownictwa wcześniej wspomnianej firmy „Budopol” S.A z siedzibą w stolicy.

Projekt wykonawczy ma powstać w ciągu najbliższych miesięcy. Do stycznia przyszłego roku rzeszowska Politechnika chce uzyskać pozwolenie na budowę, którą chce rozpocząć wiosną 2008 roku. Koszt pięciokondygnacyjnego obiektu o oryginalnym kształcie to 70 mln zł. Aż 85 procent kosztów budowy pokryje Unia Europejska, zaś pozostałe 15 procent uczelnia chce pozyskać ze środków centralnych. Projekt budynku sfinalizuje Europejski Fundusz Społeczny.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, w rankingu szkół wyższych tygodnika „Wprost” zajęła w 2006 roku 16. miejsce, mając na swoim koncie 80,5 punktów. Do dziesiątej w rankingu Politechniki Krakowskiej, Rzeszów tracił sześć punktów. Na szczycie listy znalazła się Politechnika Wrocławska (91,5 pkt.).

W ślady Politechniki pójdzie prawdopodobnie Uniwersytet Rzeszowski, który chce wybudować warte 160 mln zł. supernowoczesny kompleks naukowo - dydaktyczny, wielkości boiska piłkarskiego. Budynek ma służyć uczelni do potrzeb nauk humanistycznych, nanoelektroniki i mikrotechnologii powstanie pomiędzy dotychczasowymi obiektami Uniwersytetu w sąsiedztwie biblioteki przy ul. Cegielnianej na miejscu obecnego boiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.