Facebook Google+ Twitter

W Rzymie więźniowie sprzątają miasto. Dlaczego u nas nie można?

Penitencjariusze rzymskiego więzienia w ramach odbywanej kary będą sprzątać zabytkowe obiekty miasta. Powód - przepełnienie włoskich więzień.

Wrocław,Poland main prison, view from Reymonta street. / Fot. Julo/wikimedia/Creative CommonsW ramach odbywanej kary pozbawienia wolności, skazani osadzeni w rzymskim więzieniu będą uczestniczyć w pracach społecznych. Jak donosi RMF24.pl taką decyzję podjęła włoska minister sprawiedliwości Paola Severino za porozumieniem władz miasta oraz kierownictwa więzienia. W ten sposób pani minister chce rozwiązać problem zakładów karnych, które pękają w szwach.

Skazanym powierzono kilkadziesiąt ważnych punktów miasta, często odwiedzanych przez turystów, takich jak Kapitol, termy Trajana czy osławioną aleję Fori Imperiali, łączącą Koloseum z Placem Weneckim. Więźniowie zaopiekują się także miejskim parkami i skwerami po 4 godziny dziennie.

Pani minister określiła pracę skazanych, jako społecznie pożyteczną, zawierającą w sobie elementy pracy resocjalizacyjnej. Dzięki niej więźniowie integrują się ze społeczeństwem, a przede wszystkim czują się potrzebni i mają poczucie, że ich praca jest doceniana.

Przekładając włoskie realia na nasze: u nas też więzienia nie stoją puste, nasze miasta także mają wiele pięknych zabytkowych miejsc, które niekoniecznie błyszczą czystością, a i idea resocjalizacji poprzez pracę nie jest głupia.

Dlaczego nie da się w naszym kraju wprowadzić podobnego projektu? Owszem od czasu do czasu słyszy się, że więźniowie wzięli udział w jakiejś akcji charytatywnej, odwiedzili chore dzieci w hospicjum czy zorganizowali koncert. Ale wciąż jednak zbyt mało się dzieje dobrego w tej sferze.

Jak wynika ze statystyk, polskie więzienia są przepełnione, a Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że po przeprowadzonych kontrolach wynika, że stan zaludnienia zakładów karnych i aresztów śledczych na koniec marca tego roku wynosił 100,2 proc. - jak podaje Lex.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 25.04.2012 07:02

Szanowna Redaktor, pozwalam sobie zauważyć, iż więzienia są po to aby przestępców odizolować od nas: od Pani, ode mnie, od innych. Na tym to polega! Jak mnie żona wyzwie od głupków i dziadów, to oddalam na kilka godzin w miejsce odosobnione i wtedy mi szkoda, że nie jestem młodym, przystojnym i bogatym gościem. Rozmyślam i o tym, że gdy miałem 22 lata to w Polsce panował Wł. G. a do Kanady trzeba było mieć zaproszenie "chociaż od kuzyna", podróż "Batorym" kosztowała 14'000 zł. (do Montrealu), a granic pilnował zindoktrynowany do imentu WOP. Teraz zaś... no, ale to już Pani wie. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.