Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13311 miejsce

W Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód nie zrobisz notek z procesu!

Czy sędzia może zakazać publiczności zebranej na sali rozpraw zakazać sporządzania notatek z procesu? Choć wydaje się to absurdalne, jednak okazuje się, że tak. Przykładem jest chociażby dzisiejsze zdarzenie.

W wydziale cywilnym lubelskiego Sądu Rejonowego toczy się sprawa z powództwa Zarządu Transportu Miejskiego przeciwko mojej koleżance, o zapłatę. Przychodzę tam w charakterze publiczności, na
prośbę znajomej, celem przysłuchania się rozprawie. Z teczki wyciągam notatnik i długopis celem zanotowania przebiegu rozprawy. W trakcie pisania, przewodniczący rozprawie sędzia Mirosław Szyłkajtis zwraca się do mnie z pytaniem, co piszę w owym notatniku. Odpowiedziałem mu więc, że robię notatki ze sprawy. Na to sędzia odrzekł:"Proszę natychmiast to zniszczyć!". Zapytałem więc dlaczego, na co odpowiedział:"Proszę poczytać sobie kodeks postępowania cywilnego.Notatki mogą robić jedynie strony postępowania. Poza tym, jak się mówi do Sądu, to się wstaje".

Wielokrotnie, jako publiczność uczestniczyłem w różnych rozprawach sądowych.Nigdy sędzia nie zabraniał mi notowania.W tym kontekście zachowanie sędziego Szyłkajtisa wydaje się być absurdalne. Wszystkim przecież wiadomo, że w rozprawach(poza toczącymi się przy drzwiach zamkniętych lub na posiedzeniu niejawnym) może uczestniczyć publiczność, a co za tym idzie przysłuchiwać się przebiegowi toczącego się postępowania.Cóż zatem stoi na przeszkodzie używaniu notatników?

Każdy z wchodzącej publiczności może przecież mieć ukryty pod marynarką lub w teczce włączony dyktafon lub magnetofon. Nikt nie zabrania wnoszenia do gmachu sądu takich przedmiotów. Nikt również na rozprawie, poza wyjątkowymi przypadkami nie informuje o zakazie rejestracji toku postępowania.

To co wydarzyło się dzisiaj w lubelskim sądzie przechodzi najśmielsze oczekiwania, skłania do głębokiej refleksji nad powagą działania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.