Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8811 miejsce

W sanatorium już nie poszalejesz...

Na temat tego, co dzieje się w sanatoriach, narosło wiele mitów. W tych mitach o sanatorium jest coś z klimatów z Barei. Taka... prawdziwa Polska i prawdziwi Polacy.

Według obiegowej opinii kuracjusze zamiast się leczyć, wykorzystują pobyty w sanatorium na „łowy” (biegusiem na dancing, żeby poderwać najlepsze babki, (facetów) bo później zostaną tylko pasztety) rozpusta i picie. Ktoś napisał nawet piosenkę o sanatoryjnych podrywaczach w Ciechocinku:

W Ciechocinku tam gdzie park zdrojowy,
Maxi Katz rusza na łowy
W cieniu fontann czai się na panie,
Każda szansę dziś swą dostanie

Ref. Taki ze mnie Maxi Katz,
Ale tylko jeden raz...

Jednak dzisiejsza rzeczywistość nie potwierdza tych opinii, bo z sanatoriów korzystają coraz starsze osoby. Kiedyś do sanatoriów jeździli 60-latkowie, teraz średnia wieku to 75 lat, a kolejki do sanatoriów są coraz dłuższe - mówi Małgorzata Krajewska z NFZ. Do NFZ trafia
o 30 proc. więcej skierowań niż rok temu. Skąd ten wzrost? Zwiększona liczba podań o sanatoria może być skutkiem kryzysu. Pacjenci traktują sanatoria jak niedrogie wczasy. Najwięcej wniosków wpływa na sezon letni. Chorzy latem wybierają morze, zimą w góry. Wyjazd kosztuje od 150 do 600 zł - to część kosztów żywieniowo-hotelowych, za które płaci chory. Za zabiegi lecznicze i częściowe utrzymanie płaci Fundusz.

Byłem w sierpniu w sanatorium w Kamieniu Pomorskim i potwierdziła się opinia przedstawicielki NFZ - średnia wieku to 60 lat plus 22 proc. VAT. Trudno, aby w tym wieku była mowa o rozpuście, piciu, chociaż nie wyklucza to łowów, bo duży procent kuracjuszy to wdowy i wdowcy szukający bratniej duszy, a nawet drugiej połowy.

Oto wypowiedź jednego z 70-letnich pacjentów: - W sanatorium w Zakopanem ani razu nie narzekałem na brak interesującego damskiego towarzystwa i w góry można było wyjść i na potańcówkę. Nawet podryw wychodził całkiem przypadkiem, bo było się uprzejmym. Sanatorium to była fajna rzecz, rano gimnastyka, zabiegi i inhalacje, potem wyjście na spacer, powrót, wieczorem taniec i danie w łapę recepcjonistce, żeby otworzyła drzwi po 22, potem skradanie się obok pokoju pielęgniarek i... spać.


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

A co mają robić 75 latkowie po 22-ej, chyba nie czas już na amory?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym bardziej, że sanatoria są ciągle w XX wieku i nawet w soboty i niedzielę (bez zabiegów), nie skracają, np do 23 czy 24-tej ciszy nocnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, po siedemdziesiątce, trzeba raczej myśleć o załatwieniu sobie odpoczynku tam na "górze", więc zdrowaśki pożądane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie wiem, ja nieźle poszalałem!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria Kowlska
  • Maria Kowlska
  • 29.09.2012 11:39

Najlepsze i najbardziej szalone wspomnienia mam z sanatorium Szczawo-Jedlina. Piękne miejsce ;) Pozdrawiam kuracjuszy z września 2010 roku;) Chciałoby się znów do Szczawna:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuracjusz
  • Kuracjusz
  • 19.01.2012 13:35

A ja poszalałem w Ciechocinku, jak jeszcze nigdy w życiu. Panie do wyboru, do koloru, młodsze i starsze, niedostępne i dostępne. Było w czym wybierać!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tina Bork
  • Tina Bork
  • 13.05.2011 17:50

jeszcze dodam, że latem wolę góry, ponieważ górski klimat mi bardziej służy - nie potrafię się prażyć jak placek na słońcu, to mnie wymęcza... więc argumentacja co do tego że latem morze jest wybierane - śmieszna... Wystarczy procedurę przydzielania skierowań z NFZ weryfikować skrupulatniej, bez "kręcenia" i problem sam się wyeliminuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tina Bork
  • Tina Bork
  • 13.05.2011 17:33

ja mam zaledwie 45 ale muszę korzystać z takiego wynalazku cywilizacji ja sanatorium, ponieważ mam poważne zwyrodnienia kręgosłupa. A niestety w naszych przychodniach dopóki doczekasz się rehabilitacji na miejscu prędzej umrzesz. Po takim turnusie 21 dzień chuje się jak nowo narodzona i mam siły i chęć do pracy, a właśnie takie staruszkowie (nie neguję, że im to się też należy) czasami blokują młodszym szansę na wykurowanie się i dalszą pracę. Tanie wczasy powinny sobie fundować na własny rachunek, a nie kosztem chorych... Czemu ja mam czekać po kilka miesięcy w przychodniach i 2 lata na sanatorium, a staruszka sąsiadka "co roku" jeździ do sanatorium i "latem" tylko dla tego, że ma znajomości wśród lekarzy i w NFZ... Więc najpierw niech szanowne NFZ zrobi porządek w swoich szeregach a nie lichy jak kuracjusze spędzają czas wolny i jaki mają wiek...Ponieważ tylko od nich zależy JAK WERYFIKUJĄ dokumentację leczniczą oraz ustalają terminy wyjazdów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
barbara kotowicz
  • barbara kotowicz
  • 25.01.2011 16:45

tak wcale nie jest panowie,ja bylam dwa razy i udalo mi się dostać morze,bo zresztą tam się dobrze czuje :) i nie bylo tak zle,byla zgrana paczka w wieku 40-50lat i było i do tanca i do rozanca,warunki tez nawet nawet,pozdrawiam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Maxi Kaz, ale zmieniłem na Katz, od kaca

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.