Facebook Google+ Twitter

W Sandomierzu trzeba będzie płacić za posiadanie psa. Słusznie?

Radni Sandomierza podjęli uchwałę przywracającą w przyszłym roku, po kilku latach przerwy, opłatę za posiadanie psa. Ma ona wynieść 100 złotych.

 / Fot. Krzysztof KrzakWiększość radnych Sandomierza poparła propozycję burmistrza. Zwolenników "podatku od przyjaciela" nie przekonały argumenty przeciwników kolejnego obciążenia finansowego mieszkańców, którzy argumentowali, iż takie opłaty są trudno ściągalne, a ich wysokość (niewiele niższa od maksymalnej wynoszącej 119, 93 zł od jednego psa) może spowodować wzrost bezdomności wśród zwierząt. Ludzie, których nie będzie stać na wniesienie tej opłaty, mogą zacząć pozbywać się swoich zwierząt. Podczas środowej (28.11.2012 r.) sesji Rady Miasta Sandomierza nie przeszła również propozycja radnego Marka Jaremy, by obniżyć rzeczony podatek do 50 złotych. Większą siłę przekonywania miał radny Andrzej Bolewski, prezes jednej z sandomierskich spółdzielni mieszkaniowych. - Mieszkańcy powinni wiedzieć, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek - przekonywał radny podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Z opłaty mają być zwolnione osoby niepełnosprawne, mające więcej niż 65 lat, samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe oraz mieszkańcy płacący podatek rolny.

O wprowadzeniu podatku od posiadania psa dyskutowali we wtorek również radni miejscy Ostrowca Świętokrzyskiego. Tu zaproponowano opłatę w wysokości 80 złotych rocznie (płatne do końca marca), co miałoby przynieść dochód do budżetu miasta w wysokości 100 tys. złotych. Propozycję Prezydenta Miasta, Jarosława Wilczyńskiego zgodnie oprotestowali radni i członkowie Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Animals". Ci ostatni przesłali na ręce przewodniczącego Rady Miasta, Wojciecha Kotasiaka protest, w którym czytamy m.in. "Naszym zdaniem stawka 80 zł rocznie od jednego psa spowoduje gwałtowny wzrost bezdomnych zwierząt na ulicach miasta. Uderzy przede wszystkim w ludzi mniej zasobnych finansowo, a często wręcz biednych, ale obdarowanych większą wrażliwością, bo to właśnie tacy ludzie najczęściej przygarniają porzucone, okaleczone,często długotrwale bezdomne psiaki. 80 złotych (...) będzie stanowiło spory uszczerbek w budżecie wielu gospodarstw domowych, tym bardziej, że w Uchwale nie przewidziano żadnych zwolnień czy ulg".


Uchwała została odrzucona, ale prezydent Wilczyński zapowiedział, że sprawa nie jest zakończona i wróci prawdopodobnie na następnej sesji RM. Powiedział, że dopuszcza możliwość obniżenia stawki podatku od posiadania psa, pod warunkiem powszechniejszej rejestracji psów (na koniec października było ich zarejestrowanych w Ostrowcu 1129), co byłoby egzekwowane przez Straż Miejską. Nowy projekt ma uwzględniać ulgę za zwierzęta przygarnięte ze schronisk lub utrzymywanie drugiego i następnego zwierzęcia.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jestem za poprawą losu piesków i kotków. Przecież to są żywe stworzenia. Każdemu właścicielowi gmina powinna płacić równowartość rodzinnego na dziecko. A co! Za dobre serce niech porządny człowiek ma na jego utrzymanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Pani Halino , w pełni zgadzam się z Pani komentarzem .Niestety , w wielu dziedzinach Polacy jeszcze żyją głęboką komuną . Egzekwowanie prawa traktują jak zamach na wolności obywatelskie .
Napisałam ,że sprzątam po psach panowie nie dają wiary . TOZ rozdaje pakiety do sprzątania ale trzeba chcieć to robić .Mało wymagamy od siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, "pod warunkiem wszelako, że ich właściciele nie będą się uchylać od płacenia"? Co to w ogóle znaczy? Ciężko mi to zrozumieć... Dlaczego Polacy zawsze muszą kombinować i uchylać się od wszystkiego? Demokracja owszem, i wszelkie korzyści z niej płynące, ale obowiązki z tej demokracji wynikające jakoś ciężko wielu "przełknąć". Już czas to zmienić. Jak komuś brak dyscypliny wewnętrznej, aby się podporządkować, należy go zdyscyplinować zewnętrznie. Ale najlepiej zacząć od siebie. Dotyczy to także osób pracujących w służbach - czuwających nad przestrzeganiem wszelakich przepisów. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście też jestem za wprowadzeniem podatku od zwierząt.Pod warunkiem wszelako, że ich właściciele nie będą się uchylać od płacenia (jak w przypadku abonamentu RTV), a odpowiednie służby będą nad tym czuwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubie zwierzęta - ale uważam że na pewno nie w bloku ich miejsce , ale w zadbanej budzie , gdzie w zimie nie marzną a mieszkanie jest dla ludzi , no może z kotem , ale kota też nie mam . A podatki trzeba płacić za wszystko , wszystko stanowi nasze bogactwo i aby utrzymać np. psa , kota itd. to przede wszystkim musi mnie być stać i nie może się dziać jakakolwiek krzywda zwierzętom itd. wciąż nam daleko do zgodnego współżycia z przyroda, i zwierzętami .?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jasne, że słusznie! Dziwne, że do tej pory tak było... Za psa należy płacić podatek. Mało tego, ubezpieczenie także. Może wtedy życie piesków w Polsce by się poprawiło, bo tylko odpowiedzialne osoby posiadałaby psy. Na Zachodzie te sprawy już dawno zostały uregulowane i psy oraz koty mają się dobrze. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś w to sprzątanie przez właścicieli psów nie wierzę, bo codziennie widzeęw praktyce coś wręcz przeciwnego, w Warszawie to tragedia po prostu. Duży pies w bloku to porażka, męczy się często straszliwie, czego właściciel nie dostrzega albo dostrzec nie chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podatek za psa płacę od lat . Jest to 50 zł rocznie . 100 zł to przesada . Pieniądze te idą na sprzątanie po niezdyscyplinowanych panach swoich pupili .
W naszej wspólnocie [ 2 budynki] " psiarze mają taką niepisaną umowę i sprzątają każdą napotkaną psią kupę .
@ Panie Andrzeju , z tą zgodą to Pan przesadził .Luzik , coś Pan dziś " nerwuje"się .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.