Facebook Google+ Twitter

„W sercu kraju” – wielkie wydarzenie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Już sam tytuł wystawy intryguje: „W sercu kraju”. Ekspozycja stawia pytania i poszukuje odpowiedzi np. jak długo trwa współczesność i kiedy zamienia się w historię?

Plakat wystawy "W sercu kraju" / Fot. materiał Muzeum Sztuki NowoczesnejTo wspaniała wystawa, pierwsza tak duża prezentacja międzynarodowej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Niestety zacząć wypada od tego, że Muzeum ciągle nie ma swojej siedziby. Miasto zerwało umowę ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem na początku 2012r. Zamiast pięknego gmachu przy Pl. Defilad Muzeum otrzymało tymczasową siedzibę w dawnym pawilonie meblowym „Emilia”. Termin rozpoczęcia nowej inwestycji jest ciągle nieznany. Pawilon meblowy „Emilia” mieści się przy ulicy Emilii Plater 51 w Warszawie, powstał w latach 1967-1969. Ten dwupiętrowy budynek ma obszerną część podziemną i jest połączony dwoma przejściami nadziemnymi z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym. Niewątpliwie Muzeum zasługuje na wspaniałą siedzibę.
Nie wiadomo czy miasto kiedykolwiek wróci do tego projektu, raczej nie, a na razie Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest w dawnym „meblowym” postmodernistycznym budynku.Pawilon "Emilia" - tu jest teraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej / Fot. materiał Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Pracuje tu zespół wspaniałych ludzi, fachowców, kochających sztukę, którym niestraszne trudne warunki i wystawa będzie niewątpliwe dużym wydarzeniem. Już sam tytuł intryguje: „W sercu kraju”.
W materiałach informacyjnych czytam: „Tytuł wystawy zaczerpnięty został z delirycznej powieści Johna M. Coetzee’ego, gdzie „serce kraju” jest dziurą, pustką, trudnym do zaspokojenia fantazmatem fizycznego spełnienia i dojrzewania (tożsamości, ciała, identyfikacji ze wspólnotą). W kontekście Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie tytuł ten odnosi się w dużej mierze do planowanej lokalizacji tej instytucji – placu Defilad, niegościnnej „wyrwy” w centrum stolicy, jak i do modernizacyjnych tęsknot, których artyści i instytucje sztuki stają się często moralnymi zakładnikami.”

Co na wystawie


Na wystawie zaprezentowanych zostało 150 prac z kolekcji Muzeum. „W sercu kraju” to zapowiedź, pewien szkic stałej kolekcji, która będzie eksponowana w przyszłym, nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest to przede wszystkim odpowiedź na wieloletnie starania polskiego środowiska artystycznego stworzenia kolekcji sztuki o globalnym zasięgu, która określałaby i eksponowała najważniejsze nurty sztuki naszego kraju. Kolekcja analizuje związki między sztuką, miastem, polityką i historią, poszukuje wizji przyszłości i nowych spojrzeń na przeszłość. Zwraca także uwagę na korzenie nowoczesności, na postawy wspaniałych artystów XX wieku, którzy pozostają inspiracją dla współczesnych twórców.

„W sercu kraju” jest próbą przedstawienia w nowym świetle polskich przemian i społecznych reakcji. Jest też „przymiarką” do opisania różnorodnych działań artystycznych, które towarzyszyły wielkim przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej drugiej połowy XX wieku. Sztuka polska eksponowana jest tu jako integralny element globalnego obiegu artystycznego. Pierwszy raz w polskiej kolekcji sztuki współczesnej obecne są, w tak dużej ilości, dzieła twórców nie-zachodnich, m.in. z Egiptu, Meksyku, Izraela czy Libii.

Ekspozycja stawia pytania i poszukuje odpowiedzi: Co muzealne dzieła sztuki mówią nam o świecie na zewnątrz? Jakie są zadania artysty wobec społeczeństwa? Jaka jest relacja między współczesnym widzem, a dziełem sztuki w muzeum? Trudne i ważne pytanie: jak długo trwa współczesność i kiedy zamienia się w historię?

Wystawę uzupełnia interdyscyplinarny program towarzyszący – wykłady, sesje naukowe, pokazy filmowe i warsztaty z różnych obszarów sztuki, przy aktywnym udziale publiczności.

Uroczyste otwarcie wystawy „W sercu kraju” już 14 maja (wtorek) 2013r. o godz. 19.00, wstęp wolny. Honorowy patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pan Bogdan Zdrojewski.
Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 20.00. Więcej informacji na stronie Muzeum
www.artmuseum.pl/index.php?l=0
W tym artykule częściowo korzystałam z materiałów Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.