Facebook Google+ Twitter

W sierpniu muzyka dawna zawita na polski Spisz

"Barok na Spiszu" to propozycja, która wpisuje się w kulturową wartość regionu, odświeża ją i odkrywa na nowo. Spiskie świątynie zapisane w języku barokowej duchowości świadczą o głębokim zaangażowaniu kulturalnym.

 / Fot. mat. organizatoraFestiwal jest inicjatywą muzyczną zorganizowaną przez Oficynę Artystyczną ASTRAIA. Celem przedsięwzięcia jest odkrycie na nowo dla współczesnego odbiorcy zabytków z terenu polskiego Spisza.

Miejscem wykonywania koncertów będą unkatowe wnętrza kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu i Nowej Białej. Barokowa architektura sakralna oraz sztuka dekoracji wnętrz stanowi idealne tło dla muzyki religijnej. Istnieje mocna wieź pomiędzy rozbudowaną melodyką i polifonią a triumfującą kontrreformacją. Zawiera się to poniekąd w barokowo-rokokowej konwencji estetycznej, takiej jak pompatyczne postacie, uskrzydlone główki cherubinków czy drgająca życiem ozdobna dekoracja.

Barokowe piękno było i jest tematem dyskusji. Mam tu na myśli sztukę związaną z architekturą. Choć termin "barokowy misz masz" może mieć zwolenników, jaki i przeciwników, tak zapełnienie miejsc wykreowanych w tym stylu muzyką zawsze jest ze sobą spójne. W regionach takich jak Spisz w świątyniach, jako centralnych punktach miejscowości w barokowym wnętrzu wryty jest stary, ludowy, nieco magiczny i metafizyczny, ale też swojski i głęboko zakorzeniony w tradycji katolicyzm, przyjmujący staropolski model spojrzenia na świat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.