Facebook Google+ Twitter

W sierpniu nastąpi maksimum roju Perseidów. W tym roku przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia

W sierpniu czeka nas maksimum meteorów z roju Perseidów. Niebo rozbłyśnie spadającymi "gwiazdami". Zjawisko można oglądać już od połowy lipca.

 / Fot. Fot. By ESO/S. Guisard (http://www.eso.org/public/images/potw1033a/) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsMaksimum meteorów z roju Perseidów w tym roku przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Obserwacje można jednak rozpocząć już w drugiej połowie lipca, to wtedy orbita Perseidów przecina ziemską i rozpoczyna się przepiękne kosmiczne widowisko.

Potocznie mówi się o tym zjawisku, jako o spadających gwiazdach. Perseidy z gwiazdami mają niewiele wspólnego. To drobiny pyłu, często wielkości ziarnka piasku, które powstały w wyniku rozpadu komety 109P/Swift-Tuttle. Sam efekt rozbłysków powstaje podczas ich wejścia w atmosferę ziemską. Pędzą wówczas z prędkością około 60 kilometrów na sekundę. Ślad na niebie ma najczęściej kilkadziesiąt kilometrów.

Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy żadnych instrumentów. Zobaczymy je gołym okiem, a łowienie ich lornetką czy teleskopem będzie raczej trudne. W szczycie aktywności, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia zobaczymy nawet kilkadziesiąt (50 do 80) rozbłysków na godzinę.

Obserwacja w mieście nie zapewni tylu wrażeń, co w małych miejscowościach i na pustkowiach (jeżeli te ostatnie można jeszcze znaleźć). Wszystko z powodu zanieczyszczenia świetlnego. W tym roku maksimum roju Perseidów wypada w nocy z piątku na sobotę, dlatego warto udać się poza miasto. Można ze sobą zabrać leżaki lub krzesełka turystyczne.

Prawie równolegle będzie miało miejsce inne wydarzenie astronomiczne. To koniunkcja Księżyca i Saturna. Wystąpi 12 sierpnia przed godziną pierwszą po południu, dlatego nie będzie niestety dla nas widoczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.