Facebook Google+ Twitter

W sierpniu upadły 73 firmy. O 4 proc. więcej niż w lipcu

Według Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu nie nastąpiło typowe dla tego miesiąca sezonowe obniżenie liczby upadłości. Zanotowano wzrost upadłości firm i przyrost wskaźnika bezrobocia.

Zapowiadany na przyszły rok kryzys w naszej gospodarce zaczyna być już teraz wyraźnie widoczny. Mówią o tym liczby upadłości firm. Z danych z sądów gospodarczych wynika, że w sierpniu 2012 roku upadłość ogłosiły 73 firmy, a to oznacza wzrost o 4,3 proc. w ujęciu miesięcznym i aż o 25,7 proc., w skali roku. Z prognoz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wynika, że do końca bieżącego roku upadłość ogłosi ponad 900 firm.

Według Głównego Urzędu Statystycznego - w sierpniu nie nastąpiło typowe dla tego miesiąca sezonowe obniżenie liczby upadłości. Aktualny stan wynika ze wzrostu upadłości podmiotów prawa handlowego - z 53 w lipcu do 58 - w sierpniu. Opublikowane w raporcie GUS dane dotyczące wstępnych szacunków Produktu Krajowego Brutto w II kw. 2012 r. i rentowności netto przedsiębiorstw w I półroczu 2012, były nawet "poniżej pesymistycznych oczekiwań".

Stan z I i II kwartału br., w zakresie zmiany tych parametrów, wpływa negatywnie na prognozowaną liczbę upadłości, która do końca 2012 roku może przekroczyć 900 - dodano w raporcie GUS i wyliczeniach szacunkowych KUKE. W sierpniu KUKE prognozowała, że liczba upadłości firm w tym roku wyniesie 878, czyli o 21,9 procent więcej niż przed rokiem. Teraz okazuje się, że może być jeszcze wyższa - czytamy w serwisie w.

Charakterystyczne jest to, że w sierpniu doszło do typowego obniżenia liczby upadłości firm jednoosobowych. W miesiącu sierpniu 15 osób zakończyło indywidualną działalność gospodarczą "ze względu na niewypłacalność". Było to wprawdzie o 12 proc. mniej niż w lipcu, kiedy upadło 17 takich firm, ale za to o 114 proc. więcej, niż w sierpniu 2011 roku.

Tegoroczny sierpień przyniósł pogorszenie sytuacji w budownictwie, szczególnie drogowym. Natężenie upadłości w tej branży - według statystyk - wzrosło w minionym miesiącu z 2,78 do 2,88 procent. W analogicznym okresie 2011 roku - wynosiło ono 2,38 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Paweł Osowski
  • Paweł Osowski
  • 17.09.2012 18:32

tak puchacz-trzeba nie mieć pojęcia o rynku aby takie idiotyczne komentarze pisać. Zero wiedzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 14.09.2012 19:25

i w tych ciężkich czasach gdy nie można znaleść pracy PO podniosla wiek emerytalny!!!!trzeba nie mieć pojęcia o rynku pracy .. albo jest sie tak pazernym na kase!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.