Facebook Google+ Twitter

W skali świata przyczyną czterech zgonów na sto jest alkohol

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-26 15:29

W skali świata alkohol może powodować cztery na sto zgonów - wynika z badań kanadyjskich naukowców. Raport opublikowało prestiżowym naukowym piśmie medycznym "The Lancet".

Badacze z Uniwersytetu w Toronto podkreślają, że choroby związane z konsumpcją alkoholu odbijają się negatywnie szczególnie na zdrowiu najuboższych ludzi. Analizy pokazały też, że jakkolwiek człowiek może odnieść pewne korzyści z picia umiarkowanych ilości alkoholu, jednak profity te są daleko mniejsze niż straty jakie w organizmie, zwłaszcza chorym lub kalekim, może poczynić alkohol.

Wśród chorób bezpośrednio wywołanych przez picie alkoholu znajdują się schorzenia wątroby, nowotwory ust, gardła, jelit, piersi oraz depresja i udary.

Spożycie alkoholu różni się w zależności od rejonu świata. W Ameryce jest kilkanaście razy większe niż na Bliskim Wschodzie, w Europie prawie dwa razy większe od średniej światowej. Okazuje się, że większość ludzi na świecie to czasowi lub stali abstynenci - nie pije 45 mężczyzn oraz 66 procent kobiet, zazwyczaj przez całe życie.

Podział według płci jest wyraźny w przypadku zgonów wywołanych przez alkohol. Mężczyźni są na nie narażeni pięć razy bardziej niż kobiety. Badania pokazały też, że ryzyko jest większe dla młodych ludzi niż dla starszych.

Autorzy raportu, którzy ostrzegają przed skutkami picia alkoholu, podkreślają, że obecny poziom zagrożenia, jaki stwarza ta używka, jest podobny do tego, jaki dziesięć lat temu wywołany był przez palenie tytoniu. Naukowcy podkreślają, że problem picia alkoholu jest coraz poważniejszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.