Facebook Google+ Twitter

W skansenie wsi mazowieckiej

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jawi się nam jako miejsce niejako filmowe. Tutaj właśnie kręcono zdjęcia do wielu polskich filmów, w tym do takich superprodukcji jak "Ogniem i mieczem", czy "Pan Tadeusz". A najważniejsze, że z roku na rok jest tam coraz ładniej i ciekawiej.

Z życia w szlacheckim dworku

Skansen - widok na dworek szlachecki / Fot. Leszek LubickiByłem tam kilka razy, ale ostatnio chyba 6 lat temu. W ostatni weekend 10-11 września, Muzeum obchodziło jubileusz 40 lat swojego istnienia. Wpuszczano gości za darmo, a w skansenie odbywało się wiele ciekawych pokazów. Najmilej byłem jednak zaskoczony faktem, że piękny budynek dworku szlacheckiego, który do 2008 r. był siedzibą Dyrekcji Muzeum, jest obecnie udostępniony do zwiedzania. Cudownie wyposażony, a wInscenizacja życia w dworku / Fot. Leszek Lubicki ciągu tego dnia, żył jak zapewne za dawnych lat bywało. W dużym salonie, szlachcianka coś tka, w sieni stajenny czyści buty, w małym salonie rodzina szlachecka rozprawia o czytanej właśnie powieści. W kuchni panie robią ciasto. Zaglądamy tam i od razu jesteśmy poczęstowani ciepłymi jeszcze ciasteczkami. Wrażenie niesamowite. Brawa dla organizatorów za pomysł.

Rzeźby i bryczki

Co do nowości w Skansenie, to jeszcze warto opowiedzieć o całkowicie nowym, oddanym w 2008 roku kompleksie muzelano-wystawienniczym. W środku Galeria rzeźby / Fot. Leszek Lubickimożemy obejrzeć pięknie zaaranżowaną galerię rzeźby ludowej, a zaraz obok powozownię. W niej bardzo stylowe bryczki i powozy konne. W tym samym roku, nastąpiło także otwarcie ludowego kościoła z Drążdżewa. Można więc powiedzieć, że warto tu zaglądać co jakiś czas, bo Muzeum nie zatrzymało się w miejscu, jak to bywa w innych, podobnych instytucjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.