Facebook Google+ Twitter

W slumsach słychać Bacha

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-06 21:19

Najbiedniejsze dzieci w Wenezueli wraz z darmowymi instrumentami oraz lekcjami muzyki otrzymują szansę na lepsze życie.

Jose Antonio Abreu / Fot. PAP FRANK RUMPENHORSTMuzyka klasyczna od zawsze była zarezerwowana tylko dla elit. Wenezuela jest jednak najlepszym przykładem na to, że muzyka może także dawać nadzieję na lepsze jutro, na wyjście z biedy, a przede wszystkim ratować życie. Dla najbardziej utalentowanych to także szansa na światową karierę.

Jose Antonio Abreu jest tegorocznym laureatem nagrody TED, nagrody, którą otrzymuje się za stworzenie idei wartej propagowania. Otrzymał ją, ponieważ “poprzez muzykę klasyczną zmienił życie dziesiątek tysięcy dzieci”.

Abreu rozpoczął całą akcję w 1975 roku udzielając w garażu darmowej lekcji muzyki, na którą przyszło 11 dzieci. Z każdą następną lekcją liczba zainteresowanych rosła, aż powstała orkiestra, która po dwóch latach odniosła wielki sukces na International Youth Festival w Szkocji. Marzeniem Abreu było, aby każde dziecko, bez względu na warstwę społeczną z której pochodzi, miało dostęp do muzyki. Dzięki temu, że rząd zdeklarował się sfinansować cały projekt, mógł on się w pełni poświecić jego realizacji.

 / Fot. PAP J.L.CEREIJIDOZ bezpłatnych lekcji muzyki korzysta 350 tysięcy wenezuelskich dzieci, 90 proc. z nich pochodzi z najuboższych oraz najbardziej niebezpiecznych dzielnic. W całej Wenezueli, w ramach akcji, powstało ok. 125 młodych orkiestr oraz 180 centrów nauczania. Po trzydziestu latach jedno jest pewne. Liczby będą te nadal wzrastać.

Darmowe instrumenty oraz lekcje muzyki czynią w Wenezueli cuda. Najlepszym przykładem na to jest historia Legnera Lacosty, chłopaka, który w wieku trzynastu lat był uzależniony od heroiny, handlował narkotykami, nigdy nie rozstawał się z pistoletem kaliber 38. W wieku
lat piętnastu trafił do poprawczaka. Po wyjściu dostał klarnet, na którym ćwiczył najpierw krótkie melodie pokazane mu przez nauczyciela. Po kolejnych dwóch latach Legner wrócił do poprawczaka, ale tym razem aby uczyć inne dzieci muzyki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.