Facebook Google+ Twitter

W sobotę 16 czerwca przestaliśmy być niewolnikami fiskusa

W tym roku wydatki sektora publicznego zaplanowano na 45,46 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB). Oznacza to, że gdyby od początku roku statystyczny podatnik oddawał całość swoich zarobków państwu, dopiero od 16 czerwca mógłby wszystko zatrzymywać dla siebie.

Ile płacimy podatków? / Fot. Iwo Szaleniec Optymiści mogą jednak dostrzec pewną poprawę: w poprzednim roku samodzielne dysponowanie własnymi pieniędzmi mogliśmy rozpocząć 10 dni później. Powodem niewielkiej zmiany na korzyść podatnika jest zarówno wzrost PKB, jak i waloryzacja progów podatkowych. Niestety, w ciągu ostatnich kilku lat zmiana właściwie nie nastąpiła. W 2001 r. dzień, w którym przestaliśmy pracować wyłącznie na opłacenie podatków wypadał zaledwie 3 dni później.

Dla porównania w Indiach, w których obserwuje się silną tendencję powrotu do wolnego rynku, ten szczególny dzień wypada już 14 marca, a więc 3 miesiące wcześniej. Średnia krajów europejskich wypada pod tym względem tak samo jak Polska. W największym stopniu obniża ją Estonia, której obywatele z prywatnej własności mogą się cieszyć ponad półtora miesiąca wcześniej (24 kwietnia).

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się z tej okazji Dzień Wolności Podatkowej. Wylicza go od 1900 roku Tax Foundation. O ile na początku XX wieku przypadał on nawet na koniec stycznia, obecnie jest to zazwyczaj druga połowa kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czy słowo "niewolnik" jest właściwe? Podatki jako takie są wszędzie i są niezbędne i pozytywne dla Panstwa a P. to... my. Można dyskutować o wysokościach, ale pzreciez nie o to tutaj idzie.
Niewolnictwo kojarzy się z czymś wysoce nagannym.
Chyba że uznać, iż jesteśmy niewolnikami uczciwości (choć nie wszyscy), bo i ona nas męczy.
Po ślubie pewnie także jesteśmy niewolnikami? No i w ogóle do pracy chodzimy jako niewolnicy, no chyba że jest to wymarzona praca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedna uwaga: w tytule oryginalnym (autorskim) widniało: "przestaliśmy być niewolnikami?" - bez "fiskusa", ale przede wszystkim - z pytajnikiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, chyba powinien był zwrócić się per Pan.

Kłaniam się nisko,
Iwo Szaleniec

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście masz rację - tytuł jest obrazowy, nieco ironiczny i prowokujący (intelektualnie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W sobotę 16 czerwca przestaliśmy być niewolnikami fiskusa" --- nigdy nimi być nie przestaniemy, a jeśli ktoś się tym łudzi... to i tak każdemu przypada inna data, a statystykom nic do tego, bo wprowadzają tylko zamęt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są różne sposoby liczenia obciążeń podatkowych i żaden nie jest dobry. Liczne, skomplikowane i wysokie podatki to nie tylko sam fakt odebrania pieniędzy, ale utrudnienia przy wszelkich przedsięwzięciach. Oto przykładowe wyliczenie podatków od strony konsumenta (wynik: ok. 83% obciążeń!) :

Średnie zarobki: 2600 zł

Składki socjalne: 45,8% (ubezpieczenie emerytalne, składka na Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, ubezp. rentowe i od bezrobocia) 1191 zł, czyli:

Zarobki realne wynoszą 3791 zł.

Podatek PIT 19% płacimy tylko od płacy: 551 zł; uwzględniając ulgi: 510 zł

Wydatki na alkohol: 150 zł; akcyza i inne podatki: 90%: 135 zł.

Paliwo: 400 zł akcyza i inne podatki: 70% = 280 zł

Żywność: 40% pozostałych wydatków; ukryte w niej podatki: ca 35% = 216 zł

Mieszkanie i energia (gaz, el) 30% pozostałych wydatków ; ukryte w nich podatki: 45% = 208 zł

Zakupy towarów i usług - 30% pozostałych wydatków (w tym ukryty VAT i CIT!) 80% = 370 zł

W sumie MY płacimy (a zanoszą to do Urzędów Skarbowych, w roli bezpłatnych poborców, producenci...) 2910 zł co stanowi 77% naszych dochodów (3791 zł).

Do tego jednak dochodzą podatki od nieruchomości, psów, i wiele innych (bardzo zróżnicowanych) - co w sumie daje wspomniane 83%

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.