Facebook Google+ Twitter

W sobotę inscenizacja walk na Westerplatte

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-01 11:51

Rekonstrukcja walk z okresu 1-7 września 1939 roku odbędzie się w sobotę na Westerplatte.

 

Bitwa rozpocznie się o godzinie 17, a w przedsięwzięciu ma wziąć udział od osiemdziesięciu do stu osób, w tym również funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Miejskiej w Gdańsku.

Rozkład sił obydwu stron będzie prawie zgodny z faktami, Niemców będzie około trzy razy więcej niż Polaków - mówi Mariusz Wójtowicz-Podhorski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. - To również Niemcy będą bardziej dynamiczni w całej walce. Akcja ma się rozegrać na przedpolu placówki Fort mata Rygielskiego, która znajdowała się w żelbetowym schronie z 1911 r.

Grupa rekonstrukcji historycznej odtwarzająca żołnierzy polskich i niemieckich z 1939 roku wystąpi w przedwojennym umundurowaniu z bronią i sprzętem wojskowym z epoki. Będziemy mieli okazję zobaczyć powojenne działo przeciwpancerne zastępujące działko Bofors z wyposażenia składnicy na Westerplatte, moździerze. Być może uda się "Niemcom" wtoczyć na pole walki cysternę, tak jak to było przed sześćdziesięciu siedmiu laty. Oprócz samych rekonstrukcji zaplanowano także inne atrakcje. Już dzień przed bitwą będzie uruchomiona Trasa Kolei Drezynowej, gdzie oprócz przejażdżki drezyną ręczną, będzie można zrobić prawo jazdy kat. B na taki pojazd. Tego rodzaju dokument wydaje się tylko w Polsce.

Otwarty dla zwiedzających będzie również Fort, który jest unikatową budowlą, jedyną tego typu na terenie kompleksu fortyfikacji ciągnących się od Jelitkowa do Stogów i zarazem najstarszym obiektem fortyfikacyjnym na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.W przeszłości pełniło prawdopodobnie funkcję zapasowego stanowiska kierowania ogniem. W 1939 r. była to jedna z kluczowych pozycji obronnych dowodzona przez mata Bernarda Rygielskiego, jednego z najdzielniejszych żołnierzy Westerplatte, kawalera Virtuti Militari. Obecnie obiekt jest w trakcie renowacji i rekonstrukcji prowadzonej przez stowarzyszenie, która ma zmienić go ze stanu ruiny w nowoczesną placówkę Muzeum Westerplatte.

Wstęp na fortyfikacje oraz bitwę jest bezpłatny. Organizatorzy radzą, by ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych przyjechać na Westerplatte autobusem. Spod Dworca Głównego PKP w Gdańsku odjeżdżają autobusy nr 106 i 606 w kierunku Westerplatte. Podróż będzie trwała około 20-25 min, więc trzeba będzie skasować bilet na pół godziny. Na Westerplatte można się też dostać przeprawą promową z Nowego Portu. Za przewóz auta zapłacimy 4 zł, ludzie płyną za 50 groszy.

Karolina Juras/fot. PAP/Barbara Ostrowska

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.